Ana Sayfa / Teknoloji / Bu kız gerçek değil ve CGI artık ürpertici olmaya başladı

Bu kız gerçek değil ve CGI artık ürpertici olmaya başladı

CGI çok hızlı gelişmeye başladı. Sadece filmler için yapılan işler değil 3D modelleme işlerinde de CGI oldukça ilerleme kaydetti.

Animasyoncuların bildiği bir deyim var “Uncanny Valley”. Esrarengiz Vadi olarak çevirisi yapın bu deyimin açıklamasını yapmaya çalışırsak; İnsansı yapılan robot ve çizimler ilk başlarda sempatik gelebiliyor. Sonralarda ise bu beslenen sempatik duygular korkuya dönmeye başlıyor ve bu objelere zombi gözüyle bakılıyor. Fakat çizim ve yapılardaki hatalar giderildikçe bu korku tekrar sempatiye dönüyor.  Aslında gerçeğinden ayırt edilemiyor.

Bir kaç resimle açıklamaya başlayalım

ŞİRİN ROBOT

sedoniatech.com.au

KORKUNÇ DEĞİL Mİ?

tooweird.ru

İŞTE GERÇEKÇİ BİR ÇİZİM

Activision

Yine bir video

Kaynak: The next web, Wiki

CGI NEDİR: 

CGI (Common Gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI, aslında bir programdır. Web’in statik yapısına, HTML kodu içinden çağrılan CGI programları dinamik bir nitelik kazandırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında Serdar Erem

Internet ile eğlenceli dakikalar geçirebilen birisiyim ve profesyonel olarak futbolla ilgileniyorum. Teknoloji adına her yenilik merakımı çekmektedir.