Çocuk Takip Uygulamasında Büyük Açık Binlerce Telefon Etkilendi

Ailelere özel yazılmış bir uygulamanın sunucularındaki veriler sızdırıldı. Teen Safe adındaki bu uygulama ile gençlerin online etkinlik takibi yapılabiliyor. Sızdırılan verilerin on binlerce kişiye ait olduğu belirtildi.

Ailelerin çocoukları hakkında edinebildiği bilgiler arasında mesajlar, arama geçmişi, tarama geçmişi ve yüklü uygulamaların görüntülenmesi de bulunuyor. Güvenli bir izleme vaat eden uygulama gözüken o ki o kadar da güvenli değilmiş.

Müşteri veritabanlarının korunmasız kaldığı ve şifre dahil olmadan verilere ulaşılabildiği bilgisi ortaya çıktı. Sızıntıya sebep olan 2 sunucu da Amazon Web Service üzerine barındığı bilgisi ZDNet tarafından bildirildi. Bu keşif ise Birleşik Krallık merkezli bir güvenlik araştırmacısı tarafından kamuya sunuldu. Haberin ortaya çıkmasından sonra ise suncuular kapalı duruma getirildi. Daha sonra ise Kaliforniya merkezli uygulama TeenSafe uyarıldı.

Açıktaki veritabanındaki bilgiler, TeenSafe’i, çocukların Apple ID e-posta adreslerini ve çocukların cihaz adını ve benzersiz tanımlayıcısını kullanan ebeveynlerin e-posta adreslerini içeriyordu. Şirket web sitesinde müşteri verilerini korumak için şifreleme kullandığı iddialarına rağmen, çocukların Apple kimliği için düz metin şifreleri de veri seti arasında yer aldı.

Uygulamanın çalışabilmesi için Apple ki adımlı doğrulamayı iptal etmesi gerekiyor. Böylelikle Ailenin güvenlik için peşine düştüğü telefon güvensiz bir duruma geliyor.

TeenSafe yaklaşık 1 milyondan fazla müşteriye sahip. Fakat sızıntıya müsait 10.200 müşterisi vardı. Şirket durumu değerlendirip müşterilerini bilgilendireceğini belirtti.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x