Kripto Paralar – Anlık Piyasa Verileri

#NamePriceMarket CapChangePrice Graph (24h)

Bitcoin ethereum gibi popüler coinlerin yanısıra alternatif olarak çıkan altcoin’lere de ilgi gittikçe büyüyor. Gün içerisinde %100’leri geçen artış-azalış oranları sayesinde hızlı alım satımcıların ilgisini çeken altcoinlerin alınabileceği birkaç kaliteli borsa var. Biz bu yazımızda ekibimizin de kullandığı binance.com ‘dan bahsedeceğiz.

Binance deneyimli ve kuvvetli ekibi, 80’den fazla coin için alım satım yapılabilmesi, saniyede 1.4 milyon+ işlem hareketi hacmi ile hizmetine devam eden bir borsa. Bu coinler arasında ethereum, bitcoin, bitcoin cash, ripple, iota gibi meşhur coinlerin yanısıra işlem ücreti çok çok düşük olan yeni coinler de bulunuyor.

Binance sitesine öncelikle mevcut hesabınızdan btc/eth gibi ana bir coin’i transfer ediyor, sonrasında da altcoin alım işlemi yapabiliyorsunuz.

Kayıt olmak için binance.com sayfasına girerek sağ üst köşeden Register düğmesine basarak formu doldurmanız gerekiyor. Kayıt sayfasında sadece e-mail ve şifre girmeniz isteniyor. Referer kısmında 11603659 görüyor olabilirsiniz, öylece devam ediniz yoksa oraya 11603659 yazabilirsiniz. Bunun sebebini yazının sonlarında anlatacağım.

Kayıt olduktan sonra e-postanızdan doğrulama işlemlerini yaparak siteye giriş yapabilirsiniz.

Siteye giriş yaptıktan sonra Yukarıdan Funds linki içerisinden Deposits Withdraws linkine tıklayarak tüm coinlerin lisesine erişebilirsiniz.Bu listeden ilgili coin için Deposit düğmesine basarak başka bir borsa-cüzdandan binance cüzdanınıza aktarım yapabilmekteyiz.Aynı şekilde Withdraw düğmesiyle binance cüzdanınızdan başka bir siteye-borsaya-cüzdana transferi yapabilirsiniz.

Binance Cüzdanınıza KriptoPara göndermek

Cüzdanınızdan ya da başka bir borsadan göndermek istediğiniz bitcion ethereum gibi coinin gönderme sayfasına girerek binance adresinize aktarım yapabilirsiniz. Yukarıda anlatılan şekilde Deposits Withdraws sayfasına girerek BTC satırından Deposit düğmesine basınız. Karşınıza binance için BTC adresiniz gelecektir. Bu adrese cüzdanınızdan-borsa sitesinden BTC gönderimi yapabilirsiniz. Bu deposit Binance cüzdanınıza aktarılacaktır ve bu miktar ile altcoin alım satım işlemleri gerçekleştirilir. Aşağıdaki görselde

Binance’den başka siteye KriptoPara göndermek

Binance içerisindeki coinlerinizden başka bir siteye-borsaya-cüzdana gönderim yapmak için yine yukarıda anlatılan şekilde Deposits Withdraws sayfasına giriniz. İlgili coin’in hizasından Withdraw düğmesine basınız. Hesabınızın doğrulanması ile ilgili yönergeler gelirse doğrulamaları yaparak ilgili alandan para gönderimi yapabilirsiniz.

Alım Satım Yapmak

Binance içerisinden sol üstten Exchange içerisinden alım satım alanlarına girebilirsiniz. Basic daha yalın bir deneyim sunarken Advanced ile gelişmiş borsa sayfasına girebilirsiniz. İlgili sayfalarda Limit Market Stop Limit şeklinde sekmelerin olduğu bir alan göreceksiniz.

Bu alanda Limit kısmından Price kısmına kaçtan almak-satmak istediğinizi, Amount kısmına ne kadar alacak-satacak olduğunuzu yazarak Alım-Satım yapabilirsiniz. Total kısmı size price x amount hesabı sonucu olarak ne kadar para vereceğinizi-alacağınızı göstermektedir.

Alım-Satım emrini girdiğinizde alt kısımda ilgili talebi görüntüleyebilirsiniz.

Hemen alt kısımda da son 24 saatlik geçmişi görebilmekteyiz. Böylelikle kolay bir şekilde alım satım emirleri verebiliyor ve genel durumumuzu görüntüleyebiliyoruz.

Daha detaylı görüntüleme için sağ üst köşedeki Funds içerisinden ve Orders içerisinden History sayfalarına bakabilirsiniz.

Binance Stop Loss Anlatımı

Stop loss(stop lost da diyenler vardır) bir koşul gerçekleştiğinde bir emir girilmesi anlamına gelmektedir. Stop loss kısmına girdiğinizde bizi 3 alan karşılamakta. Stop kısmına ilgili coin için koşulu yazıyorur. Limit kısmına emrin verileceği alım-satım tutarını yazıyoruz. Amount kısmına ise ne kadar adet coin al-sat yapacağımızı yazıyoruz. Böylelikle koşulumuz oluşmuş oluyor.

Yandaki örneğe bakacak olursak fiyat düşüş yaşıyor. Iota fiyatı 0.006 Eth.

Stop loss’umuzun açıklaması : Fiyat 0.0059’a düşerse 0.0058’ten 1300 IOTA alım emri gir. Bu emir gerçekleştiğinde 1300iota karşılığında 7.54ether harcanacağı da Total kısmında hesaplanıp bize gösterilmekte.

Özetle Stop Loss işlemi ; Stop koşulu gerçekleştiğinde Limit tutarından Amount adet emir gir şeklinde açıklanabilir.

Binance Komisyonları

Binancede yaptığınız her işlem için komisyon kesilmektedir. Güncel komisyonlar için web adresine tıklayabilirsiniz. Binance’nin kendi coin’i olan BNB ile işlemlerinizi yaparsanız şuan için komisyon indirimi alıyorsunuz fakat yakın zamanda bu kampanya bitebilir. Yukarıdaki sayfadan kontrol etmenizi öneririz.

Kullanıcı Bilgileri

Binance Üyelik bilgileriniz güvenlik gibi alanlara Sağ üst köşedeki Account kısmından erişebilirsiniz.

Estimated Value kısmına tıklayarak da tüm varlıklarınıza erişebilirsiniz. Estimated Value kısmı tüm varlıklarınızın o anlık Bitcoin cinsinden toplamını vermektedir.

Account sayfasında son girişlerinizin tarih ve IP bilgilerine erişebilirsiniz. Ayrıca üyelik durumunuz ve Google auth gibi güvenlik ayarlamalarınızı da yapabilirsiniz.

Bu yazımızda çok fazla detaya girmeyeceğiz binance destek sayfalarından ilgili yönlendirmelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Referer Nedir ?

Siteyi size tavsiye eden kullanıcının kodu referer kodu olarak geçmektedir. Siz de siteye kaydolduğunuzda bir kod alabilir arkadaşlarınızın bu kodla kayıt olmasını sağlayabilirsiniz.

Borsa siteleri işlemler için komisyon(fee) almaktadır. Referer ile üye olduğunuzda zaten alınacak olan bu ücretin bir kısmının tanıdığınıza verilmesini sağlarsınız. Kayıt olduktan sonra kendi referer linkinizle arkadaşlarınız üye olduğunda, ödedikleri komisyonun bir kısmını da siz kazanırsınız. Yani zaten zorunlu ödenecek olan komisyonun en azından bir kısmı tanıdığa ya da size gitmiş olur.

Sonuç Olarak

Özetle cüzdanınızdan Binance cüzdanınıza btc ve ethereum gibi bir para gönderimi yapıyor, sonrasında onunla altcoin alıp satabiliyorsunuz. Bu sayfada herhangi bir yatırım önerisi yapmadığımızı belirtmek isteriz.Bir coin’i alın demiyoruz. Bir borsayı kullanın da demiyoruz. Borsaların her zaman risk oluşturduğunu yıllar içerisinde bolca deneyimledik. Bir borsa hadi biz kapattık size güle güle diyebiliyor. Bu sebeple mümkün mertebe birikimlerinizi cüzdanınızda tutmakta fayda var. Sadece site hakkında bilgi vermeye çalıştık umarız faydalı olmuştur.

Risk açıklaması: Finansal araçlar veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir. Yatırımlarınızın bir bölümünü veya hepsini kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı kripto paralar tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Petabayt.com üzerindeki veriler mutlak doğru olmayabilir, gerçek piyasa rakamları ile uyuşmayabilir.  Buradaki bilgileri kullanarak oluşabilecek kayıplarınızdan ötürü petabayt.com sorumluluk taşımamaktadır.  Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.