Tablet Pc lerin Tarihi

Tablet PC (Bilgisayar) aslında çok da yeni bir teknoloji değil. Çok önceleri 1968 yılında evet yanlış duymadınız 1968 yılında Alan Kay adında bir mucit  Dynabook isimli laptop tablet arası icadını piyasaya sürmek istemişti. O günden sonra tabi tahmin edersiniz ki pek “tablet pc” adını duymadık.1990′larda Pen Computing tarafından PenGo Tablet Computer bildiğimiz tableti yaptı.

Microsoft tablet Pc üzerine çok çalışmalar yaptı hatta bugünkü görünümünü kazanmasına Microsoft sebep oldu ama tablet Pc’ler için dönüm noktası tabiki ipad‘dir. Ipad’den giderek mobilleşen bilgisayar teknolojisinin tabletler üzerinde yükseleceğini kimse bilemezdi.27 Ocak 2010 tarihinde piyasaya çıkışının ardından dünyada tablet bilgisayar algısı değişti ve artık tabletler mobil dünyanın parlayan yıldızı haline geldiler.

Alan Kay ilk tablet pc prototipini tanıtırken DYNABOOK
Alan Kay ilk tablet pc prototipini tanıtırken DYNABOOK

Ama bu noktada google‘ın da hakkını yememek lazım. Android işletim sistemini bedava dağıtmasıyla tüm diğer markaların da kolayca tablet çıkarmalarına olanak sağladı. Bilindiği gibi Fathi Projesi Tablet Bilgisayarları da Android işletim sistemi ile donatılacak

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x