15. YGA Zirvesi 19 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde

HARVARDLI PROFESÖR BİRLİKTE BAŞARAN GENÇLER İÇİN İSTANBUL’DA

Uluslararası Liderlik Okulu Young Guru Academy (YGA), 19 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde 3 bin üniversite ve lise öğrencisini ağırlayacak. Bu yıl 15.’si düzenlenen YGA Zirvesi’nde Harvard Tıp Okulu’ndan Prof. Dr. Mehmet Toner de birlikte başarmak için yola çıkmaya hazırlanan gençlerle bir arada olacak.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hayaliyle 2000 yılında kurulan Young Guru Academy (YGA), 19 Kasım’da “birlikte başarma”nın gücünün konuşulacağı yeni YGA Zirvesi’ne imza atmaya hazırlanıyor. İş dünyasının duayenleriyle gençlerin buluştuğu en önemli platformlardan biri olan ve bu yıl 15’incisi düzenlenecek YGA Zirvesi’ne, 81 ildeki liselerden ve 170 farklı üniversiteden gelen 50 bin başvuru arasından seçilen 3 bin öğrenci katılacak.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek YGA zirvesinde, Türkiye’nin önde gelen işadamları, genel müdürleri ile bilim adamlarının tecrübe ve birikimlerinden yararlanma fırsatı bulacak gençler arasından mülakatlarla seçilecek 100 öğrenci de ayrıca, 2 yıl sürecek YGA İnovasyon Programı’na katılmaya hak kazanacak. Zirveye YGA’nın Hayal Ortakları’ndan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Mehmet Toner de katılacak.

 yga-2 

Zirve için her yıl Bostan’dan geliyorum

Profesör Dr. Mehmet Toner bu yıl dinleyici olarak katılacağı zirve ile ilgili olarak, “YGA’nın birlikte başarma kültürünü çok değerli buluyorum, bu hayalin ortağıyım ve yaygınlaşması için ben de destek veriyorum. Her sene Boston’dan İstanbul’a YGA Zirvesine katılmak için geliyorum. YGA’lı gençler bilimi sevdirmek için inovatif projeler üzerinde çalışıyorlar, ben de bu projenin danışma kurulundayım. Gençliğin bu pozitif yaratıcı enerjisinin Türkiye’nin güzelliğinin ve geleceğinin teminatı olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

İş dünyası gençler için konuşacak

Tüm gün sürecek zirvede, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, McKinsey & Company Ortağı Bengi Korkmaz, Milli Dağcı Tunç Fındık ve YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman gibi hepsi kendi alanında usta isimler de gençlere ilham vermek için tecrübelerini paylaşacak.

yga-3

Gençlerin projeleri dünya çapında ödüller alıyor, fonlama rekoru kırıyor

Zirvede konuşma yapacak olan YGA mezunları da, YGA’lı gençlerin birlikte hayata geçirdiği sosyal inovasyonlar projelerinin başarı hikâyelerini paylaşarak “birlikte başarma”nın gücünü anlatacaklar. Gençler, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için Turkcell işbirliği ile üretilen ve teknoloji dünyasının Oscar’ı sayılan GSMA’de (Global Mobil Social Awards) iki kez üst üste dünya birincisi olan Hayal Ortağım projesi; aynı amaçla üretilen ve Türkiye’de kitlesel fonlama rekoru kıran, Vestel’in üretim desteğiyle hayata geçecek akıllı baston WeWalk projesi gibi başarılı örnekler YGA mezunları Kürşat Ceylan ve Gamze Sofuoğlu’ndan dinleme şansı yakalayacaklar.

Bilim Müzesi kuruluyor

Zirveden seçilecek 100 öğrencinin birlikte üzerinde çalışacağı yeni sosyal inovasyonlardan biri de Bilim Müzesi olacak. YGA Hayal Ortağı Aziz Sancar’ın “Bilim genlerle değil, kültürle olur” sözünden alınan ilhamla başlatılan Bilim Müzesi projesini, MIT üniversitesi tarafından yılın öncü yenilikçisi seçilen YGA Mezunu Cemil Cihan Özalevli anlatacak.

YGA Başkanı Asude Altıntaş: “YGA’ile bugüne kadar 1.5 milyon kişiye dokunduk.”

Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olduklarının altını çizen YGA Başkanı Asude Altıntaş, YGA’daki tüm programlarla “birlikte başarmayı” kültürünü yaymak için çalıştıklarını belirtti. Altıntaş; “her yıl 170 üniversiteden 50 binin üzerinde başvuru alıyoruz. Özenle yaptığımız görüşmeler sonucunda belirlenen öğrencilere 300 saatin üzerinde eğitim veriyoruz. Bugüne kadar 4000 üniversite öğrencisinin mezun olduğu YGA Programı’na katılanlar sosyal inovasyon projelerinde 5000 saatin üzerinde gönüllü olarak çalışıyorlar. Toplam 10 haftalık YGA Liderlik Programı’ndan bugüne kadar 30 binden fazla ilköğretim öğrencisi mezun oldu, YGA Genç Liderler Programını ise 10 bine yakın lise öğrencisi tamamladı. Sadece Hayal Ortağım uygulaması ile 200 bin engellinin hayatını kolaylaştırıyoruz. YGA, seminerleri ile eğitim programları ve ürettiği sosyal inovasyon projeleri sayesinde “Birlikte Başarma Kültürü” ile şimdiye kadar 1,5 milyonu aşkın kişiye dokunduk. Yazar Psikolog Doğan Cüceloğlu, Bilim adamı Mehmet Toner, Faruk Eczacıbaşı, Begümhan Doğan Faralyalı, Murat Özyeğin gibi çok değerli isimler, yoğun iş tempolarına rağmen YGA Hayal Ortakları olarak her yıl 100 saatin üzerinde zamanlarını bu öğrenciler için ayırıyorlar ve tamamı YGA mezunlarından oluşan YGA İcra Kuruluna birebir mentorluk veriyorlar” dedi.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.