Adil Kullanım Kotası 2017 Yılında Esneyecek ve 2018’de tamamen kaldırılacak

Yazar

Uzun zamandır en önemli tüketici talepleri arasında yer alan “Adil Kullanım Kotası” kaldırılsın konusunda nihayet bir sonuca varılıyor. 

Adil kullanım kotası 2017 yılının Mayıs ayından itibaren esnetilecek. 2018 yılında da kota tamamen kaldırılacak. Mevcut durumda internet kullanıcıları bağlattıkları internet tarifesinde belirtilen kota kadar parasını ödedikleri hızı alabiliyorlar. Kota dolunca bağlantı hızı 3Mpbs’ye çekiliyor. 

Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK tarafından yayınlanan karara göre aşağıdaki maddeler kamuoyuna sunuldu. 

Limitsiz veya sınırsız olarak duyurulan tarifelerin, tüketiciye eksiksiz ve doğru olarak bildirilmesi. 

Mobil şebeke işletmecilerinin Adil Kullanım Kotası uygulanan mobil genişbant internet tarife ve paketlerinde Adil Kullanım Kotası sonrası veri indirme hızının asgari 128 Kbit/sn olacak şekilde uygulanması.

En geç 1 Mayıs 2017 tarihinde uygulanacak olan adil kullanım kotaları. 

02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi ve AKN’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKN sonrası indirme hızı kısıtlarının uygulanmaması.

Karar metnine buradaki bağlantıdan BTK’ın kendi sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkıyor

31.12.2018 tarihi itibarıyla Adil Kullanım Kotası uygulamasına son verilmesi kararlaştırıldı. 

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
Sinan Kılıç
Ziyaretçi
Sinan Kılıç

Arkadaşlar bana taahhüt edilen 20 Mbit/s e kadar. Ancak benim aldığım hız 14 Mbit/s ben bu sıralamada AKK sonrası hızım 8 mi olacak yoksa 16 Mbit/s mi olacak. Yardımcı olursanız sevinirim…

PetaBayt
Yönetici

24 e kadar olan hizlar 8 olacak.

Sinan Kılıç
Ziyaretçi
Sinan Kılıç

Teşekkürler…

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Şimdi Ben Bir şeyi anlamadım akk kalktıktan sonra 16 mpbs internet hzım 8 mpbs mi olucak suan ındırme hızım 10 mpbs yanı ay boyunca 8 olarak mı kalacak yoksa bir süreden sonra 10 dan 8 mi olucak ?

PetaBayt
Yönetici

Ölçtüğün hız değil sözleşmende verilen max hız değeri önemli. Ttnet kullandığını varsayıyorum, 16Mbit vaad edilen hızın varsa akk uygulanınca 8Mbit e düşecek.

semih
Ziyaretçi
semih

mehabalar benım ınternetım tahutte 16 mbit gorunuyyor vede aldıgım hız max 14.4 mbit bu uygulaa geldıgınde akk doldugu zaman hızım 5 mbıt mı yoksa 8 mbit mi olucak cewap verırsenız sevınırım 🙂

gereksizz
Ziyaretçi
gereksizz

ben hala anlamadım ya :((

Benzer Yazıları Okuyun