Amazon Go ile Kasada Sıra Bekleme Derdi Son Buluyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon perakende pazarına da göz kırptı. Dün duyurulan Amazon Go ile artık kasada beklemeden raftaki ürünü alıp çıkabileceksiniz.

Hala test aşamasında olan bu yeni market sistemi ile kasada ödeme yapma derdiniz son buluyor. Tanıtım videosunda görüldüğü üzere market torbası vs gibi bir şeyler kullanmanıza da gerek kalmıyor. Kendi çantanıza veya cebinize ürünleri koyabiliyorsunuz.

Amazon bu sistemi sürücüsüz arabaların çalışma sistemine dayandırıyor ve net bir açıklama sunmuyor. Çünkü müşteri ürünü raftan kaldırdığı andan itibaren satın alınmış sayılıyor. Bu işlem içinde mağazaya girerken okutulan QR kodunuz. Derin bilgisayar algortiması benzeri bir açıklama sunuyor.

Bildiğimiz kadarı ile videodaki gibi sadece mağazaya girişte Qr kodunu okutan kişiye raftan alınan ürünü faturalandırmak için eşleştirecek bir teknoloji yok. Buna en yakın NFC teknolojisi kullanan bir telefona sahip olmanız. Yani sistemin mağazaya girişte qr kod unutma kısmı sadece kimin içeri giriş yaptığını öğrenmek.

Bu özellikte drone ile sipariş gibi herkesin sahip olamayacağı ama Amazon’u yüceltecek bir özellik olarak kalacak gibi gözüküyor.

Amazon Go’nun 2017 yılında başlatılması bekleniyormuş.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x