Andorid 4.4 Kit Kat İçin Yeni Dedikodular

Android’in Yeni Hedefi Giyilebilir Ürünler Tv’ler ve Giriş Seviyesi Cihazlar

Akıllı telefonlar ve tabletler içinde en çok kullanılan işletim sistemi Android’in yeni yazılımı bir süre sonra piyasaya çıkıyor. KitKat ismiyle piyasa çıkacak olan bu yazılım Andorid 4.4 versiyon olarak öncelikle Google NEXUS 5 cihazlarla tanıtılacak. Kesin bir tarih olmamakla birlikte 2014 yılının başında ise üst seviye cihazlarada gelmiş olacak.

Sızan ekran görüntüleri(Nexus 5) Andorid 4.4 KitKat ile neler getirecek az çok anlaşılmaya başlanıyor. jessicalessin.com isimli bir blog sitesinde yazan Amir Efrati gizli bir dosya inceleme fırsatının olduğunu ve dosya ile ilgili Google sözcüsü sorularını cevapsız bıraktığınıda belirtiyor. Ve dosya ile bildiklerini şu şekilde açıklıyor.

Bütün Androidlere bir android hükmedebilecek mi?

Google’ın Apple karşısında zorlandığı noktalardan biriside Apple’ın yeni iOS yazılımını eski cihazlarının yarısında çalıştırabilmesi. Android Kitkat ile bu sorunun çözüleceğine inanan Google, 512mb cihazlarda bile yeni sürümün rahatlıkla çalışabileceğini işaret ediyor.

Jeomanyetik dönme vektörü, adım dedektör ve adım sayacı

Yine gizli belgeye göre Kitkat sensörleri üç tip algılama için destek bekleniyor. Büyük ihtimalle Google Cam ve SmartWatch için kullanılabilir özellikler getirmesi öngörülüyor. “Google’a ait olmayan markaların cihazları içinde geliştirilmiş olabilirler” diye ekliyor Amir Efrati.

Tv kontrol üzerine de çalışmaları bulunduğundan bahsetmiş Amir Efrati. Kızılötesi desteği kumanda veya anahtar şeklinde kullanılabilecek cihazlardan bahsedilmiş.

Aynı şekilde yeni Android Kit Kat bluetooth kullanan cihazlarla daha fazla haşı neşir olmak istiyor. Joystick, klavye ve araç içi eğlence sistemleri bunlardan bir kaçı.

Bu belgeleri açıklayan Amir Efrati’ye sorularınız varsa sizi twitter adresine bekliyor. https://twitter.com/amir

Kaynak: http://jessicalessin.com/2013/10/31/androids-next-targets-wearables-tvs-low-end-phones/

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x