Android 5.0 Lollipop ile gelen yenilikler

İşte karşınızda Android 5.0

Android 5.0 Lollipop Nexus cihazlara geldi. Eğer yeni bir Android 5 kullanıcısı iseniz bu durum sizi bunaltıyor olabilir.

İşte sizi bu durumdan kurtaracak Android 5 ipuçları

EKRAN SABİTLEME

Akıllı telefonlar bir çok kişisel bilgi ve hassas içerikle doludur. Her zaman telefonunuzu güvende tutamayabilirsiniz. Bunun için Android 5 üzerinden ekran sabitleme butonu geldi. Ayarlar > Güvenlik > Ekran Pinleme (sabitleme) menüsünden ulaşabilirsiniz. Daha sonra sabitlemek istediğiniz uygulamayı seçin.

Aktif etmek için basılı tutmanız yeterlidir. Uzunca bir basıştan sonra eski haline geri getirebilirsiniz.

BİLDİRİMLERİ ÖZELLEŞTİR

Lollipop kullanıcıları artık bir çok özelleştirmeye ulaşabilir olacaklar. Her uygulama için artık öncelik atayabilirsiniz. Bildirimler için özelleştirme imkanı artık her uygulamanın sizi rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

Bloklama (bildirimleri asla gösterme)

Öncelik tanı ( bildirimlerin en üstünde göster)

Duyarlı ( kilit ekranında gösterme)

HASSA İÇERİĞİ (UYGULAMA) GİZLEME

Yukarıda belirtildiği gibi istediğiniz bildirimleri gizleyebilir veya farklı bir özellik atayabilirsiniz. Benzer bir özellik olarak meraklı gözlerden istediğiniz uygulamaları da gizleyebilmeniz Andorid 5 üzerinde mümkün.

Cihaz kilitlendiğinde Ayarlar > Sesler ve bildirim > menüsünden hassas içeriği gizlemek için ikinci seçeneği aktif edin.

AYARLARDA ARAMA YAPMA

Android ayarlar içinde çok fazla seçenek var. Kullanıcı için işlem yapmak kabusa dönüşebiliyor. Bu sebeple geç olsa da Google ayarlar menüsünde arama eklemiş. Ayarlara gittiğinizde büyüteç şeklinde bir ikon göreceksiniz. Buradan devam ederek işleminizi yapabilirsiniz.

PİL TASARRUF MODU

Lollipop’un en iyi özelliklerinden birisi olan pil tasarruf modu ile istediğiniz zaman tasarruf moduna geçiş yapabilirsiniz. Ayalar > Batarya (Pil) menüsünden bu ayarlar aulaşabilirsiniz.

AKILLI KİLİT UYGULAMASI

Bu yeni Andorid 5 özelliği ile cihazınızı belirlediğiniz güvenli yerlerde güvenlik kilidini devre dışı bırakarak kullanabilirsiniz.

Güvenilir cihazlar: Herhangi bir Bluetooth veya NFC cihazı ile eklenebilir.

Google ın yüz kilidi sizi tanıdıktan sonra devre dışı kalcak ve desen ile uğraşamanıza gerek kalmayacak.

Güvenilir yerler: Güvenilir yerleri Google hesabınıza eklediğiniz de kilit ekranı devre dışı kalacaktır.

Bu seçeneklere Ayarlar > Güvenlik > Akıllı Kilit menüsünden ulaşabilirsiniz.

KİŞİLERİNİZE ÖNCELİK TANIYIN (KİŞİ ENGELLEME)

Özelleştirmede sınır yok. Bu Android sürümünde kişi listenizde istediğiniz kişiye öncelik atayabildiğiniz gibi dilediğiniz kişiye de engel koyup diğer kişilere ulaşılabilir olabilirsiniz.

Ayarlar > Sesler > Bildirim > Kesintiler menüsünden kişileri seçebilir ve işlem yapabilirsiniz.

RAHATSIZ ETMEYİN ÖZELLİĞİ

Mod bildirimlerine yeni bir özellik daha eklendi. Rahatsız etmeyin özelliği. iPhone’da var olan ve Android üzerinde olmayan bu özelliği istediğiniz zamanlama içerisinde de yapabiliyorsunuz.

FENER UYGULAMASI ARTIK SABİT ÖZELLİK

Android 5 ile beraber hızlı fener ışığı alabilme sabit özellik olarak geliyor ve bunun için uygulama indirmenize gerek kalmadı. Parmağınızla hızlı menüyü aşağıya indirin ve Fener uygulamasını açın. Flaş led ışığınız anında açılacaktır.

BİR ÖNCEKİ ANDROID AYGITINIZI GERİ GETİRİN

Android kurulum sihirbazı hiç bir zaman kullanışlı olmadı. Şimdi ise Google hesabınız ile bağlandığınızda işler biraz daha kolay hale gelecek. Lollipop ile gelen bu özellik sayesinde daha önce kullandığınız cihazlar lsitesinden ayarlarınızı kopyalayabilirsiniz.

FLAPPY LOLLIPOP OYUNU

Android 5 sürümlerine özel sürpriz bir oyun hediyesi var. Android 5 Lollipop temalı Flappy Bird oyunu.

Oyuna ulaşmak için Andorid Sürümü hakkında menüsüne 5 kere dokunun. Daha sonra Lollipop’a bir kaç kez uzun basın. Hepsi bu kadar.

MİSAFİR MODU OLUŞTURMA

LG G3 ile gelen bu özelik Android 5 ile artık her Android cihazda olacak. Misafir modunda etkinleştirdğiniz uygulamalar sadece aktif olacak ve istediğiniz yerlere erişim sağlayabilecek.

ŞARJ DOLMA SÜRESİNİ GÖRÜN

Android 5 yüklü telefonunuzu şarja bağladığınızda pilin dolmasına ne kadar süre kaldığını ekran görebileceksiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x