Android 6 M ismi Açıklandı Android 6 Marshmellow

Google’ın Android için çıkartacağı yeni güncellemenin ismi uzun zamandır bekleniyordu. Android M olarak anılan Android 6.0 için dün resmi olarak açıklama geldi ve ürünün ismi beklendiği gibi Marshmallow oldu.

Bugün ise Android SDK’da Android 6 Marshmallow için güncelleme geldi. Yeni güncelleme ile Parmak izi okuma gibi işlemlere uygunluk sağlandı. Artık parmak izi okuyarak işlemler yapan bir çok uygulama ile karşılaşabiliriz anlamına geliyor.

Android-6.0-Marshmallow-main1

Telefonun flaşı ile kalp hızı ölçtüğünü iddia eden programlarda yaşanan “Parmak İzimle Yapılacak Her İşlemden Google Play Sorumludur” çılgınşığı sonrasında gerçekten parmak izinizle işlem yapan programlar ile kişisel gizlilik tartışmaları çoğalacak gibi gözüküyor. Genelde uygulama yüklerken hangi izinleri istediğine dikkat etmeyen kullanıcılar için Google yeni Android 6 Marshmallow sürümünde daha detaylı bir şekilde izin yönetimi sağlayacağını da belirtmişti. Hatta izinleri ayıklayabilecektiniz. Fakat parmak izi okuma izni vermediğiniz uygulama da işlevini kaybedeceği için bu durum biraz daha sorumluluk almayı gerektirecek.

İlk Android 6 güncellemesini Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 & Nexus Player gibi stok Android kullanan cihazlar alabilecek. Android 6.0 Mashmallow güncel SDK erişimi için Android geliştirici blogunu ziyaret edebilirsiniz.

Android sürümleri tatlı ve şeker isimlerine göre devam ediyor.

Geçmişten günümüze Android sürümleri

Android 1 Beta
Android 1.5 Cupcake // Top Kek
Android 1.6 Donut
Android 2 Eclair // Ekler
Android 2.2 Froyo
Android 2.3.3 // 3.7 Gingerbread // Zencefilli Çörek
Android 3 Honeycomb / Petek Bal
Android 4 Ice Cream Sandwich // Dondurmalı Sandviç
Android 4.3 Jelly Bean // Jöle Şeker
Android 4.4 KitKat / Nestle KitKat
Android 5 Lollipop / Lolipop
Android 6 Marsmallow / Marşmelov

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x