Android 6 Marshmallow ile Root Tarihe mi Karışıyor?

Android 6 Marshmallow sistemleri Andorid 5 ya da 5.1 e benziyor olsa bile içinde çok önemli bazı değişiklikler yapılmış durumda.

Bunlardan bir tanesi özelleştirilmiş rom atabilme ile alakalı. Android 6’ya entegre edilen Verity adında bir özellik konumuzun ana maddesi. Asıl olarak Chrome OS üzerinde yer alan bir güvenlik özelliği. Zararlı yazılımların cihaz üzerinde değişiklik yapmasını engelleyerek güvenli bir cihaz kullanımı sağlayan, orijinal olarak Chrome OS üzerinde kullanışmış. Android 4.4 üzerinde Google Verity duyurdu fakat sessizliğini şimdiye kadar korudu.

Android 6 ile hızlandırılan Verity çalışmalarından Google cihaz güvenliği ile bir adım daha öne çıkmış durumda. Bu özelliklerin en önemlisi kullanıcın bilgisi dışında cihazda hiç bir değişikliğin olamayacağı. Verity’nin devreye girmesi ile sistem bölümlerinde yapılmış olan herhangi bir değişiklik cihaz açılırken uyarı olarak gelecek.

android-6-root

Bu durumlarda aşağıdaki resimlerde bulunan uyarılardan birisini alacaksınız. Bu uyarıların bazıları sistemin açılmasına izin verirken bazısı sistemi açmanıza izin vermeyecek.

Bir tanesi Bootloader kilidi kaldırıldığında görünür ve Bootloader tekrar kilitlenene kadar risk altında olduğunuzu belirtecek. Diğer durum ise Verity engellenip kapantıldığında ya da kontrol edilemediğinde ortaya çıkıyor. Son kırmızı durum ise cihaz bozuk data içerdiğinde gözükecek. Dışarıdaki bir yazılım tarafından yapılan işlemlerde bu durum ortaya çıkıyor.

Android 6 Masrhmallow’da bulunan yeni güvenlik sistmei ile Root yapmak için modifiye edilmiş bir Boot Image’e ihtiyacınız olacak. Ancak SELınux’te yapılan değişiklikler Boot Image’i modifiye etmek Root erişimini çok daha zorlaştırıyor. Boot Image’i modifiye etmek için kilitsiz bir Boot Loader’a ihtiyacınız olduğu için bu artık Root’un sonu olabilir.

Sonuç olarak iPhone için de Jailbreak sistemi kullanılıyor. Android üzerinde de böyle bir sistem geliştirilmesi olası gözüküyor. Tavsiyemiz Root’lu cihaz kullanmayın, özellikli bilgilerinizin güvenli kalmasını istiyorsanız.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x