Android cihazlar için en beğenilen virüs ve güvenlik uygulamaları

Siber güvenlik şirketlerine göre Android mobil cihazların neredeyse %100’lük kısmında zararlı içerik bulunuyor.  Bu kadar çok insanın mobil cihazları kullanmasını da onları kolayca hedef haline getirebiliyor. Android işletim sisteminin geliştiricisi Google elinden geleni yapsa da her zaman için açıklar bulunabiliyor. Tabi bu açıklar her zaman sistem kaynaklı değil kullanıcı tarafından da oluşturulabiliyor.

Peki kötü niyetli yazılımlardan nasıl korunabilirsiniz. Telefonunuzu hızlandıran ve her yerde reklamı olan uygulamalarla mı? Size kötü bir haberimiz var, sizin hızlandırdığını düşündüğünüz uygulamalar aksine sizi yavaşlatıyor olabilir. Hatta kurulumda verdiğiniz izinler telefonunuzda açıklar bile oluşturabilir. Yüksek ihtimalle sizi tatmin eden bu programları çalıştırdığınız da bir nebze de olsa azalttığı ram kullanımı. Bilmeniz gerek, Android mantık olarak gerek duyduğu kadar RAM kullanmayı bilen akıllı bir sistemdir. RAM miktarınız az olsa bile gerek duyduğunda sizin için boş ram alanı yaratacaktır. Özetle sürekli RAM temizliği yapmanıza gerek yok.

Peki hangi program telefon güvenliğini düzgün bir şekilde sağlar derseniz size 5 adet kullanıcılar tarafından oldukça yüksek seviyede oylanmış uygulamaları önereceğiz.

Cihazınız için güvenlik programı seçerken uzun yıllar masaüstü platformlarda başarıyla hizmet veren markaları seçmenizi öneririz.

1 – Malwarebytes Anti-Malware / Android

Malwarebytes mobil

Malwarebytes ünlü bir antivirüs yazılımıdır. Bilgisayarınızda harikalar yaratan bu program telefonunuzda gerçek zamanlı koruma sağlayacaktır. Zararlı web siteleri, trojanlar, bakım uyarıları ve aktif açıklarınızı size iletecektir. Cihazınızı bir çok yönden ele alır ve SD kartınız üzerinde de tarama yapar.

Malwarebytes Android indir

2 – Avast Mobile Security / Android

Avast Mobile Security

Avast mobil güvelik uygulaması virüslü dosyalar, dolandırıcılık girişimleri, casus yazılım, istenmeyen yazılım gibi durumlar karşısında oldukça etkilidir. Mobil versiyonu tamamen ücretsiz olan bu program ile aynı zamanda kaybolan telefonunuzu bulma veya komut gönderme gibi özelliklere sahiptir.

Avast mobil güvenlik Android için indir

3. NoRoot Güvenlik Duvarı / Android

NoRoot Güvenlik Duvarı

NoRoot Güvenlik Duvarı burada listelenen diğer güvenlik çözümleri gibi bir program değil fakat oldukça kullanışlı bir Firewall yani güvenlik duvarı hizmeti verir. Cihaza root yapmadan kullanabilmeniz ayrı bir özelliğidir. Bu uygulama ile istemediğiniz uygulamaları rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

 NoRoot güvenlik duvarı Android için indir

4. Kaspersky Internet Security / Android

Kaspersky-Internet-Security

Kaspersky Labs ödüllü güvenlik uygulaması artık mobil cihazlarda. Herhangi bir mobil tehditl, virüsler, spyware, trojan ve saldırılara karşı akıllı telefonlar ve tabletler üzerinde saklanan özel ve hassas bilgileri korur. Sadece web koruma odaklı değil, aynı zamanda yetenekli bir dosya tarama özelliği de bulunur. İlk yüklemede 30 günlük full sürümü kullanırsınız. Devamında ise ücretsiz sürümü aktifleşir.

Kaspersky mobil uygulama Android indir

5. CM Security / Android

CM Güvenlik

CM security, AV-TEST ve AV-Comparatives siteleri tarafından defalarca ilk sıralarda verilen bir uygulama. Açıkçası bu tarz siteler yeterli bütçe veya ortaklıkları olduğu zaman böyle programları ön plana çıkartabiliyorlar.

Bu listede vermemin sebebi ise aslında kullanılmaması için. Uygulama ilk kullanımda Türkçe dil dahil olmak üzere yanıltıcı reklamı rahatlıkla yapabiliyor. Ayrıca bu tarz programlar yüklenirken görevleri gereği bütün izinlerinizi alıyor ve telefon üstünde tam yetkiye sahip oluyorlar. Profilinizi tek bir tuşlamayla herkese açabilme özelliğine sahip. Tavsiyem bu tarz göz boyayıcı özellikleri ile gönlünüzü çalan uygulamalardan uzak durmanızdır.

Ben yine de indirmek istiyorum derseniz işte size indirme linki;

CM Security indir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x