Android Deprem Bilgi Sistemi

Deprem Bilgi Sistemi, Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş bir mobil uygulamadır.

Deprem bilgi sistemi ile son oluşan depremleri takip edebileceğiniz gibi hissettiğiniz depremleri bildirerek bilimsel veri çalışmalarına ortak olabiliyorsunuz. Uygulama sürekli olarak konum bilgisi istemekte. Bunun sebebi de hissettiğiniz depremleri bildirebilmeniz içindir. Tabi cihazın daha ilk sürümleri olduğu için bu uyarıyı kapatma özelliği yok. Ayrıca en çok şikayet eksiklikte “ÇIKIŞ” butonunun olmaması. Bunun dışında deprem olmadıkça o an depremleri android cihazınızla takip edebilirsiniz. Deprem olduğundaki yoğunluk ile bakalım ne kadar verimli çalışacak.

Kandilli rasathanesinin uygulama için açıklamaları ise şöyle devam ediyor.  

Bu uygulamanın amacı, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamaktır. Uygulama aynı zamanda bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletme imkânı sunmaktadır. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün olacaktır.

Önemli not: Deprem Bilgi Sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için mobil cihazınızın konum bulma servisi açık olmalı ve uygulamaya konum bulma yetkisinin verilmiş olması gereklidir.

Uyarılar, ekran görüntüleri ve indirme linki

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x