Apple iMac Ailesini Göz Alıcı Yeni Retina Ekranlarla Yeniliyor

Apple son yayınladığı basın bildirisinde yeni iMac ailesini yeni retina ekranlarla yenilediğini duyurdu.

Yeni Kablosuz Aksesuarlar Force Touch’ı Masaüstüne Getiriyor

Apple tüm iMac ailesini 21.5 inç iMac için ilk kez yeni göz alıcı Retina 4K ekranla ve her yeni 27 inç iMac’i Retina 5K ekranla yeniledi. Yeni Retina ekranlar, daha geniş renk skalası ve muhteşem görüntü kalitesiyle fotoğraf ve videoları daha etkileyici ve gerçekçi yapıyor. Güncellenmiş iMac’ler aynı zamanda daha güçlü işlemcilere ve grafik kartlarına, iki Thunderbolt 2 bağlantı noktasına ve yüksek performanslı Fusion Drive’ı daha da hesaplı yapan yeni depolama seçeneklerine sahip.

Apple bugün tamamen yeni Magic Keyboard, Magic Mouse 2 ve Magic Trackpad 2’yi içeren yeni wireless aksesuarlar serisini de tanıttı. Magic aygıtları hiç olmadığı kadar rahat hissettirmesi için tasarlandı ve tek kullanımlık pil ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran şarj edilebilir pillere sahip. Aynı zamanda yeni Magic Trackpad 2 iMac deneyimine yeni bir boyut katarak Apple’ın çığır açan Force Touch arayüzünü masaüstüne taşıyor.

retina-5k-ekranli-imac-satisa-cikti-2_640x360

“İlk iMac’ten bugüne kadar iMac’in amacı hiç değişmedi: En son teknolojiler, harika ekranlar ve modern tasarımlara sahip olağanüstü masaüstü deneyimi sunmak” diyen Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Genel Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar şimdiye kadar yaptığımız en göz alıcı iMac’ler. Yeni harika Retina ekranlar, daha güçlü işlemciler ve grafik kartları ile tamamen yeni Magic aksesuarlarıyla yeni iMac olağanüstü masaüstü deneyimini yeniden tanımlamaya devam ediyor.”

Retina ekranda metinler hiç olmadığı kadar net, videolar inanılmaz derecede canlı görünüyor. Hatta fotoğraflarınızda yeni düzeyde ayrıntılar görebilirsiniz. 21.5 inç iMac, şaşırtıcı 4096 x 2304 çözünürlüğe ve standart 21.5inç iMac ekranın 4,5 katı, 9,4 milyon piksele sahip tamamen yeni Retina 4K ekranla sunuluyor. Her 27 inç iMac, şaşırtıcı 14,7 milyon pikselle dünyada en yüksek çözünürlüğe sahip hepsi-bir-arada ekranı olan Retina 5K ekrana sahip. Bu piksel sayısı bir HD ekrandakinden 7 kat daha fazla. 21.5 inç iMac ve her 27 inç iMac’teki Retina ekranla, Retina ekranlı iMac her zamankinden daha hesaplı.

forcetouch

Yeni Retina ekranlar masaüstünüze muhteşem ve gerçek hayattakilere daha yakın renkler getiren daha geniş bir renk skalasına sahip. Standart sRGB tabanlı ekranlarda, gerçek hayatta gördüğünüz renkler asla ekranınıza yansımaz. Yeni Retina 5K ve 4K ekranlar yüzde 25 daha büyük renk alanı sağlayan daha geniş bir P3 tabanlı renk gamına sahip. Daha fazla renk sayesinde görüntüler daha canlı ve daha da fazla ayrıntıyı ortaya çıkarıyor ve her zamankinden daha fazla gerçek hayatta gördüğümüz renkler gibi görünüyor.

Her zamankinden daha hızlı ve daha güçlü yeni Retina 5K ekranlı 27 inç iMac şimdi altıncı nesil Intel Core işlemciler ve 3.7 teraflopa kadar grafik işlem gücü sağlayan en yeni AMD yüksek performanslı grafik işlemcilere sahip. Yeni Retina 4K ekranlı 21.5 inç iMac’te beşinci nesil Intel Core işlemci ve gelişmiş Intel Iris Pro Graphics var. İki Thunderbolt 2 bağlantı noktası tüm iMac’lerde standart olarak geliyor ve harici sürücüler ve yüksek performanslı çevre aygıtları için 20 Gbps’ye kadar veri aktarım hızları sunuyor. Üç kanallı 802.11ac Wi-Fi, iMac’in 1.3 Gbps’e kadar wireless ağa bağlanmasını destekliyor.*

Fusion Drive daha kısa ön yükleme süreleri ve uygulamalara daha hızlı erişim sağlamak için sabit sürücünün büyük depolama kapasitesiyle flash depolamanın yüksek performansını birleştiriyor. Fusion Drive, kendini iMac’inizi kullanma şeklinize uyarlamak ve en sık kullandığınız uygulamaları flash depolamaya taşımak için OS X ile birlikte çalışıyor. Fusion Drive’ın inanılmaz performansı, 1 TB sabit sürücüyü 24 GB hızlı flash ile eşleştiren yeni, düşük fiyatlı yapılandırmayla artık daha hesaplı. Fusion Drive’da daha fazlasını gerektiren iş yükleri için 128 GB hızlı flash ile 2 TB ve 3 TB yapılandırma seçenekleri de bulunuyor. Olağanüstü depolama performansı için isteğe bağlı, 1 TB’a kadar ve 2,5 kata kadar daha hızlı tamamen flash depolama da mevcut.**

Tamamen yeni Magic Keyboard, Magic Mouse 2 ve Magic Trackpad 2 daha rahat, yetenekli ve çevre dostu. Dahili bir lityum iyon pille tasarlanan bu üç aksesuar atılabilir pil ihtiyacını ortadan kaldırırken fark edilebilecek kadar daha sağlam bir iç yapıya ve kaliteli bir tutuşa sahip oluyor. Yeni Magic Keyboard, masa üstünüzde yüzde 13 daha az yer kaplayan yeni ince tasarımıyla tam boyutlu bir klavye. Magic Keyboard, yeni makas tipi mekanizma ve düşük profiliyle inanılmaz derecede kararlı, hassas ve rahat bir yazma deneyimi sağlıyor. Yeni Magic Mouse 2 ise daha hafif, daha dayanıklı ve daha sorunsuz şekilde kayması için optimize edilmiş bir taban yapısına sahip. Yeni Magic Trackpad 2 yüzde 29 daha geniş bir yüzeye sahip ve Force Touch’u ilk kez masaüstüne taşıyor. Force Touch, Mac’inizle, bir sözcüğe hızla bakmak, bir dosyayı önizlemek veya bir adresten haritayı çağırmak için yeni Force tıklamayı da içeren, çeşitli yeni iletişim yollarını olanaklı kılıyor. Yeni Magic aygıtları, Lightning – USB şarj kablosuyla takılır takılmaz Mac’inizle eşleşiyor ve tam şarjlı olduğunda şarjı bir ay veya daha uzun süre dayanabiliyor.***

Her yeni Mac, Mac deneyimini geliştirirken sistem performansını artıran, OS X’in son sürümü OS X El Capitan yüklü olarak geliyor. Temelinde OS X Yosemite’nin çığır açan özellikleri ve muhteşem tasarımı bulunan El Capitan, pencere yönetimi konusundaki güncellemeler, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması ve uygulamaları açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF’leri açma ve mail’lere erişme gibi her gün yaptığınız aktiviteleri daha hızlı ve duyarlı hale getiren performans geliştirmelere sahip. El Capitan özel olarak Retina ekran için tasarlandı ve Retina ekranda optimum okunaklılığı sağlamak için özenle tasarlanmış, San Francisco adlı yeni bir sistem yazı tipine sahip.

Her yeni iMac’le birlikte iMovie, GarageBand ve iWork uygulamaları paketi ücretsiz olarak geliyor. 4K videoyu desteklemek üzere güncellenen iMovie ile kolaylıkla güzel filmler oluşturabilir, GarageBand’i kullanarak müzik yapabilir ya da piyano veya gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote’dan oluşan iWork paketi ise göz alıcı belgeler, hesap tabloları ve sunumları oluşturma, düzenleme ve paylaşmayı kolaylaştırıyor. iCloud için Pages, Numbers ve Keynote sayesinde ise iPhone veya iPad’de bir belge oluşturup bunu Mac’inizde düzenleyebilir, arkadaşlarınız PC kullanıyor olsalar bile onlarla işbirliği içinde çalışabilirsiniz.

Fiyat ve Bulunabilirlik
Retina 5K ekranlı 27 inç iMac Apple.com/tr adresinden, Apple Store’lardan ve belli Apple Yetkili Bayileri’nden de edinilebilir. 27 inç iMac 7.099 TL, 7.899 TL ve 9.099 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Ek teknik özellikler, siparişe göre yapılandırma seçenekleri ve aksesuarlara www.apple.com/tr/imac adresinden erişilebilir.

21.5 inç iMac Apple.com/tr adresinden, Apple Store’lardan ve belli Apple Yetkili Bayileri’nden de edinilebilir. 21.5 inç iMac 4.399 TL ve 5.199 TL’den başlayan ve Retina 4K ekranlı 21.5 inç iMac 5.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Ek teknik özellikler, siparişe göre yapılandırma seçenekleri ve aksesuarlara www.apple.com/tr/imac adresinden erişilebilir.

Her yeni iMac standart olarak yeni Magic Keyboard ve Magic Mouse 2 ile geliyor. Müşteriler, bir seçenek olarak, yeni Magic Trackpad 2’yi sipariş edebilirler. Yeni Magic aksesuarları Apple.com/tr adresinden, Apple Store’lardan ve belli Apple Yetkili Bayileri’nden de edinilebilir. Magic Keyboard bugünden itibaren 379 TL’den satın alınabilir. Magic Mouse 2 bugünden itibaren 279 TL’den satın alınabilir. Magic Trackpad 2 ise bugünden itibaren 499 TL’den satın alınabilir.

*Gerçek hız, menzil, bağlantı hızı, ortam şartları, ağın büyüklüğü ve diğer faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir.

**Testler Apple tarafından Eylül 2015’te ön üretimdeki 27 inç iMac yapılandırmaları kullanılarak yapılmıştır. Daha fazla bilgi için www.apple.com/tr/imac/features adresini ziyaret edin.

***Testler Apple tarafından Eylül 2015’te, iMac sistemleriyle gönderilen ön üretimdeki Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2 aygıtları ve firmware ve yazılımlar kullanılarak yapılmıştır.

Apple 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Bugün, Apple iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile inovasyonda dünya lideridir. Apple’ın üç yazılım platformu, iOS, OS X ve watchOS tüm Apple aygıtlarda kusursuz deneyimler sağlamaktadır ve App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetleriyle insanları güçlendirmektedir. Apple’ın 100.000 çalışanı yeryüzündeki en iyi ürünleri üretmeye ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmaya kararlıdır.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x