Apple iOS mu Google Android mi?

Telefon tablet piyasası birbirine geçmiş durumda ve neredeyse her gün yeni model bir ürün tanıtılıyor. En büyük markalar büyük fuarları beklemeden yeni model cihazlarını tanıtıyor. Özellikle Samsung o kadar farklı cihaz piyasaya sürdü ki kim nasıl bir cihaz isterse müşterisine sunuyor. Mini telefonu, çift hatlı telefonu, dev ekranlı telefonu, 8 çekirdek işlemci, 8 çekirdek ekran kartı, çook parlak ekran, 10.1 inç, tablet, 7 inçlik tablet telefon, telefon tablet arası phablet ürünler.  Mesela iPhone ise her yıl bir üst modelini çıkartıyor.

Iphone Model Piyasa Tarihi Önceki versiyondan beri geçen gün
1 29/6/2007 0
3 10/6/2008 347
3GS 8/6/2009 363
4 21/6/2010 378
4S 11/10/2011 477
5 21/9/2012 346
5S 21/9/2013 365

Samsung ve Apple’ın bu savaşına Sony ve HTC gibi markalarda katılmış durumda. Tabi birde arada Nokia var. Yıllar önce aynı işletim sistemine yeni özellik getirmeden Carl Zeiss lensler ekleyerek milyonlarca satış yapan Nokia. iPhone ve Android rekabetinde eriyip gitmişti. Ne zaman Windows mobil yazılımlarını kullanmaya başladı nefes aldı. Windows ile anlaşmadan önce Nokia’ya Google’ın Android için teklif götürdüğünü ve kabul etmediğini de eklemek isterim. Tabi Microsoft’un satın aldığı Finli şirketin Android kullanacağı dedikoduları da ayyuka çıkmakla kalmadı doğrulandı. Nokia Mountain View ile Snapdragon 200 işlemcili telefonalrdan 10.000 adet Foxconn’a ürettirdiği haberleri konuşuluyor. Bununla ilgili detaylı yazıyı yakında yayınlayacağız.

Konunun özünden sapmadan geri dönüş yapalım;

Piyasa yukarı anlattığım gibi olmasına rağmen henüz akıllı telefon teknolojisi ile tanışmamış kişiler var.  İşte can alıcı soruyu soruyorlar Apple mi Android’mi?

Bu sorunun kesinlikle bir cevabı yok. Her telefonunda kendine has özellikleri var. En önemli etken bütçe ve kullanıcı ihtiyaçları. Öncelik olarak bütçe diyenler Apple cihaz zaten düşünmelerine gerek yok.  Android reyonuna yönelebilirler. Özelleştirmeler yapmak, donanım olarak bilgisayarla yarışmak isteyenleri de Android reyonuna alabiliriz.

Android telefonlarda çeşitlilik uç seviyede, istediğiniz ebatlarda, markada ve özellikte telefonu bulabilirsiniz. Apple’da ise durum biraz kısıtlı. Herkeste olan bir telefonu veya tablet kullanacaksınız. iPHONE 3, 4 ve 5 . 6 çıkana kadar başka seçeneğiniz yok. Renk konusunda ise sadece siyah ve beyaz sunan iphone, iPhone5c serisinden sonra değişik renklere yol verdi. Yeşil, mavi, sarı, kırmızı, beyaz…Şu sıralarda Apple Store’lerde 99$’dan satılıyor. Sıkı durun Türkiye fiyatı ise tam 2000TL. Ops, istemeden de olsa Apple telefon almamak için bir nedenimiz daha oldu 🙂

iPHONE’nin app store’si yani uygulama dükkanında +18 ve virüslü uygulama bulamazsınız, bu yönden Android marketten daha güvenli. Güven kısmı da tartışılır, Google Market üzerinden virüs olarak alarm veren uygulama genellikle telefonunuzun menüsüne bir oyun reklamı veya otomatik url eklemiştir. Şimdiye kadar android telefonuma virüs girdi ve kredi kartı bilgilerim gitti, telefonum yandı tarzı bir haber gelmedi. Ayrıca Android cihazlara Google market harici uygulama da yükleyebilirsiniz. İşte buralar gerçek anlamda virüs almanıza sebep olabilir,  buralar için referans veremeyeceğim.

Apple cihaz almamak için bir başka sebepte genişletilebilir hafızaları yok. Aldığınız iPhone modeli kaç gb veri alabiliyorsa o kadar yeriniz var. Android telefonlarda ise böyle bir durum söz konusu değil. Son çıkan Note 3 telefonda 80 küsür Gb yer açabiliyorsunuz. Benzetme yaparsak  kullandığım bigisayarda ssd disk ile 120gb hafıza var.

Apple stabil kalmak adına cihazlarında yazılımsal olarak hiç bir müdahaleye izin vermiyor. Jailbreak yöntemleri de zor ve uğraştırıcı. Ayrıca cihazlar garanti dışı kalabiliyor. Harici usb girişi hiç bir cihazında mevcut değil. Sadece şarj kablosu ile data aktarımı yapabiliyorsunuz. Tabi bilgisayarınızda iTunes denen enteresan yazılım olduğu zamanlar. Android cihazlarda ise  USB girişi olabildiği gibi mini usb girişleri de tam yetki alabiliyorsunuz. Tabi markanın kendi yazılımını aşmanız gerekebilir. Bunun içinde cihazınıza root atmanız gerekiyor. Yeri geldikçe hangi cihaza nasıl root atılır sizlerle paylaşıyoruz. Çok kolay olmasa da bir iPhone veya iPAD gibi bir zorluğu yok.

Akıllı telefonlara yeni geçiş yapacaklar genelde geniş ekran aramaz fakat ilk  1 hafta içinde “bu nasıl telefon, çok büyük” eleştirileri insanı daha da büyüğünü almalıyım düşüncelerine sevk ediyor. Türkcell T10’dan Note 3’e geçiş öyküleri çok yaşanır.  Bu sebepten ekran genişliği kısıtlı olan iPhone telefon yerine Android telefon bizimde önerimiz.

Buraya kadar konu biraz dağınık gitse de okuduysanız, büyük ihtimalle Android cihaza ihtiyacınız vardır. Sanmıyorum ki Apple cihaz alacak birisi buraya kadar okusun. iPhone kullanıcısı biraz daha telefonu telefon gibi kullanmak isteyenlerin tercihi.

Video resim çeksin, internette gezinti, stabil çalışsın ve arama yapabilsin. Bu özellikler işinizi görecekse gönül rahatlığı ile Apple reyonuna gidebilirsiniz.

Görünüm, alarm ayarı, menü buton değişiklikleri, en önemli menülere tek harekette erişebilme, Google hesabınızla her yere erişebilme (driver, gmail, talk, google + vs) gibi bir çok özelleştirmeye hiç sıkıntı yapmadan ulaşabilme ve ilk sürümden bu yana iPhone 5’e yeni gelmiş bütün özelliklere zaten sahip olma öncelikle sayılabilir artılar diyebiliriz.

Bu yanlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, iyi ya da kötü yorumlarınızı bekliyoruz.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erhan

Açık kaynak yazılım her zaman en iyisidir. Android rulzzz

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x