Apple iPad Air 2 vs Google Nexus 9 Karşılaştırması

Piyasaya son çıkan iki muhteşem ürün, iPad Air 2 ve Nexus 9 karşılaştırması.

Tasarım

iPad Air 2 klasik Apple alüminyum gövdesine ait titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu belli ediyor. Konfor ve kolaylık açısından 9.7 inç ekran biraz kullanımı zorluyor. Nexus 9 ise sağlamlık hissi veren mat plastik bir kasaya sahip. iPad Air 2 mükemmel inceliğe sahip bir ürün. İnceliği sadece 6.1 mm. Nexus 9 ise 7.9 mm inceliğine sahip. Bu açıdan arada bariz uçurum farkı ortaya çıkıyor.

iPad Air 2 parmak izi sensörü ile beraber geliyor. Nexus 9 ise panel üzerinde çift hoparlör ile geliyor.

Ekranlar

iPad Air 2’nin 9.7-inç 1536 x 2048 Retina Display ekrana sahip. Nexus 9 ise daha küçük bir IPS ekrana sahip. Tam olarak 1536 x 2048 piksel ve 8.9 inç ekrana sahip. İki cihazında renk sıcaklığı 7000k. Nexus 9 biraz daha mor tonlara kayarken iPad Air 2 ise beyaz tonlar daha hakim. İki cihazında ekranı toplamda kusursuz gözüküyor.

Arayüz ve Kullanım

Lollipop 5 ile Nexus 9 daha stabil bir sürüm ile gelirken, iPad Air 2 iOS 8.1 ile şimdilik bazı sorunlar yaşatabiliyor.

Tabi genel olarak resmin büyük haline bakarsak iOS 8 her zamanki gibi daha kolay kullanılabilir yazılım. Bu kolaylığın sebepleri arasında Apple kısıtlamaları bulunuyor. iOS üzerine 3.parti uygulama eklemenin zorluğu Android sistemlerde bulunmuyor. iOS ne verirse ona razı olmak isterseniz iPad seçiminiz olmalı. Android markette ise binlerce 3.parti yazılım bulunmakta. Tabi her yazılım her ürünle tam anlamıyla çalışmama ihtimali de var. Bu da Android’in haksız yere stabil çalışmasının sorgulanmasına sebep oluyor.

İşlemci ve Bellek

Oyunlarda iPad Air 2 daha akıcı gözükse de nerdeyse aynı herşey aynı gözüküyor.

İki tabletinde oyun performansında hayal kırıklığı yaşamayacaksınız. Nexus 9 müthiş bir çift çekirdek 2.3GHz Nvidia 64 bit işlemci ile beraber geliyor. iPad Air 2’de aynı şekilde 64 bit mimarisine sahip 1.5GHz Apple A8X işlemci ile geliyor. iPad üzerinde ilk defa 2gb ram kullanılırken Nexus 9 üzerinde’de 2gb ram var.

Bu ram konusu biraz sorunlu. 64bit işlemci üzerinde 4gb ram kullanılabilir. Fakat pil gücünden tasarruf etmek için üreticiler şimdilik 4gb ram li cihazlar üretmedi. Büyük ihtimalle daha az güç tüketen ddr4 ramler ile beraber bu cihazlara sahip olacağız. O da en erken 2015’in ortalarında çıkacak gibi gözüküyor. Tablet uyku moduna geçse de cihazların ramleri sürekli çalışır ve voltaj harcar.

Ayrıca 3d yeni nesil oyunlarda iPad Air 2 ihtiyaç duyduğunda bir vites daha yukarı atabiliyor.

İki tablette de yükseltilebilir hafıza yok. İki firma da şimdiye kadar yükseltilebilir hafıza özelliği olan tablet üretimi yapmadı.

Benchmark testleri

ANTUTU   (YÜKSEK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 62.856

Google Nexus 9 56.836

SUNSPIDER  (DÜŞÜK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 303,3

Google Nexus 9 956,8

GFXBENCH T-REX HD EKRANDA  (YÜKSEK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 52.2

Google Nexus 9 41

GFXBENCH MANHATTAN EKRANDA  (YÜKSEK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 24.1

Google Nexus 9 22

GEEKBENCH 3 TEK ÇEKIRDEKLI  (YÜKSEK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 1811

Google Nexus 9 1903

GEEKBENCH 3 ÇOK ÇEKIRDEKLI  (YÜKSEK OLAN DAHA İYİ)

Apple iPad Air 2 4488

Google Nexus 9 3166

İnternet ve Bağlantı

İki cihazında internet üzerinde kullanımında sorun yok. iPad yeni özellik olarak LTE üzerinden alışveriş yapma özelliğine sahip. (Bu özellik istenirse Android cihazlarda da kullanılabilir teknolojidedir. Daha önce denendi.) Nexus 9 fazla olarak NFC ile geliyor.

Kamera

Kamera konusunda da iki cihaz eşit pozisyonda gözüküyor.

Bu iki tablette kamera konusunda basitlikten yana. Aslında Nexus serileri için eksiklik de diyebiliriz. Çok yavaş geliştiriliyor. İki cihazında farklı çekim modları bulunuyor. 8mp arka kameraları var.

iPad Air 2’nin Nexus’a göre biraz daha iyi iş çıkarttığını söyleyebiliriz.

Altta iki cihazında çektiği resimleri görebilirsiniz.

Multimedya

Multimedya konusunda Nexus 9 ön plana çıkıyor. Ön paneldeki hoparlörler oldukça iyi işler çıkartıyor. Kulaklık çıkış gücü iPad 0.97 volt iken Nexus 9’da 0.808. Hoparlör çıkış gücüs ise iPad Air 2’de 77.9 iken Nexus 9’da 70.1 desibel.

Pil süresi

Nexus 9 pil konusunda iPad Air 2’den daha iyi olduğunu kanıtlıyor.

iPad Air 2 üstünde 7340mAh pil bulunuyor. Nexus 9’da ise 6700mAh pil var. Nexus 9 daha düşük pil ile beraber gelmesine rağmen 2 saat daha uzun pil ömrü taşıyor.

Nexus 9: 9 saat 24 dk

Apple iPad Air 2 7 saat 27 dk.

Sonuç

Sonuç olarak iPad Air 2 500$, Nexus 9 ise 400$ fiyat etiketi taşıyor. Nexus 9 için fiyat oldukça yüksek gözükse de ilk 2 aydan sonra fiyatının düşeceğini düşünüyoruz. Tercih size kalmış ama acele etmezseniz Nexus 9 iyi bir alışveriş olacak gibi. Şu an için almayı düşünüyorsanız iPad Air 2 tercihiniz olmalı. (8 Kasım itibariyle Nexus 9 henüz Türkiye’de satışına başlanmadı)

RESİM GALERİSİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ (Mobil uygulamada çalışmaz)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x