Apple iPhone 7 Seramik Kapak ve Su Geçirmezlik Özelliği ile Geliyor

iPhone 7 hakkında bir çok haber var fakat son gelen Çin kaynaklı haberler son noktayı koyacak gibi.

Render ile beraber gelen yeni iPhone 7 haberinde etkileyici özelliklerden de bahsediliyor. Bir önceki iPhone modellerinde (iPhone 6 ve iPhone 6s ) olmayan seramik bir arka kasa ve Super AMOLED ekran yeni telefon iPhone 7 üzerine olacak.

Önemli analistlerden  Ming-Chi Kuo AMOLED ekranların 2019 yılına kadar kullanılmayacağını söylemişti ve bu haber sektör için sürpriz oldu. Cihazda yeni gelecek olan seramik ve metal yapı ile beraber çirkin anten hatları olmayacak. Yine söylentiler 3.5mm jack girişinin kaldırıldığını işaret ediyor. 3D Touch, 12MP kamera diğer bilinen özellikler.

yeni iphone 7

Ve ilk kez iPhone resmen su geçirmez olacak. ip68 su ve toz geçirmez sertifikalı olması beklenen yeni iPhone 7 rakiplerine bu sefer büyük göz dağı verecek gibi gözüküyor.

iPhone 7’nin çıukmasına henüz 7 ay olduğunu da belirtelim.

iPhone hakkında

iPhone Apple tarafından tasarlanan ve üretilen multimedya ve internet özelliklerini destekleyen akıllı telefondur. İlk modeli 28 Haziran 2007’de tanıtılmıştır.

iPhone’da dahili kamera, yazılı mesajlaşma ve görsel sesli mesajlar, taşınabilir medya çalar, Safari internet tarayıcısı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri bulunmaktadır. Kullanıcı arayüzü çoklu dokunmatik ekrana uygun olarak fiziksel klavye yerine sanal klavye özelliği ile birlikte oluşturulmuştur. 3. parti yazılım desteği de bulunduran iPhone, 2008’in ortalarında faaliyete geçen App Store sayesinde 1.3 milyon’dan fazla Apple tarafından onaylanmış uygulamayı desteklemektedir. Bu uygulamalar App Store içinde yirmi farklı türe ayrılarak listelenmektedir.

iPhone’nun sekiz farklı modeli bulunmaktadır. Sekiz modelin ilk beş modelinin 3,5″ ekranı varken altıncı telefon olan iPhone 5’te ilk defa ekran boyutu değiştirilerek 4″ yapılmıştır.

İlk model dokunmatik ekranlı iPhone (veya iPhone 2G), cep telefonu sektörü için devrim niteliğindeydi. iPhone 3G ve 3GS’in temelini iPhone oluşturur. iPhone 2G’nin kasası alüminyum-plastiktir. iPhone 3G’de ise arka kısım bir bütün halinde piyano siyahına boyanmıştır. 3GS’te gelen video çekme özelliği ve daha yüksek RAM kapasitesi bu telefonu öncüllerinden ayrı kılmıştır.

iPhone 4’te ise tamamen farklı kasa kullanılmıştır. Bu kasanın ön ve arka yüzü güçlendirilmiş camdan yapılmıştır; bunun yanı sıra daha yüksek RAM kapasitesi ve ön yüze kamera eklenmiştir. iPhone 4’ten sonraki model olan iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı kasaya sahipken tek fark antenlerin yerlerin değiştirilmesidir. iPhone 4S, Apple tarafından özel olarak geliştirilen iSight kamera ile gelmiştir. Aynı zamanda çıktığı dönemde sadece 4S’te kullanılan sesli komut asistanı Siri telefona eklenmiştir. (Siri; iOS 6 ile Yeni iPad’de, 5. jenerasyon iPod Touch’ta ve iPhone 5’te kullanılmıştır.) iPhone 5, 4S hatlarını koruyarak yeni bir tasarımla gelmiştir. Bu tasarımın en büyük özelliği ekranın, 4S’e göre uzatılması ve kasa materyalinin değiştirilmesidir. iPhone 5’e yeni A6 işlemci gelmiştir ve bellek arttırılmıştır. En son modeli iPhone 5S’e farklı renk seçenekleri eklenmiş, 64-bitlik Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş kullanılmıştır.iPhone 5s yüksek performansıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 ise inceliği ve şık tasarımıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahiptir.

iPhone Model ve piyasa çıkış tarihleri

2G 29 Haziran 2007 –
3G 10 Haziran 2008
3GS 8 Haziran 2009
4 21 Haziran 2010
4S 11 Ekim 2011
5 21 Eylül 2012
5C & 5S 21 Eylül 2013
6 & 6+(Plus) 26 Eylül 2014
6S & 6S+(Plus) 09 Eylül 2015

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ertin

iphone 7 bu sefer bomba gibi geliyor.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x