Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Hakkında Söylentiler ve Çıkış Tarihi

2016 yılında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus haberlerini oldukça duyacağız. Bu haberler geçen senenin sonundan bu yana gelmeye başlamıştı. Bir çok haber hit kazanmak için yapıldığı için bilgi kirliliği yaratıyor. Bu sebeple her zaman güncel kalacak bir sayfa ile iPhone 7 çıkış tarihine kadar size güncelleme geçeceğiz.

Bu kadar haberin ortaya çıkması ise çok normal. Takipçisi ve tirajı yüksek olan bu ürün haliyle fazla haber kaldırıyor.  Konu başlıkları ile en güvenilir ve mantıklı iPhone 7 özelliklerini vermekle başlayalım.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri, Çıkış Tarihi, FiyatıApple-iPhone-7-concept Apple-iPhone-7-concept-2

Tasarım : iPhone 7, tamamen yeni bir tasarıma sahip olacak olup oldukça güçlü yeni alüminyum alaşımdan veya Likitmetal (Liquidmetal)’den yapılacak. Ekran için gömülü olarak gelecek olan cihaz muhtemelen su geçirmez ve 3.5mm jack girişine sahip olmayacak.

Donanım: Burada sızıntıdan daha çok kesin olan bir bilgiye sahibiz. Cihazın işlemcisi kesinlikle TSMC tarafından üretilmiş bir işlemci kullanacak ve yongaseti A10 olacak. iPhone 7 3GB ram ile gelirken iPhone 7 Plus 4GB  ram’e sahip olacak.

Ekran: Ekran çözünürlükleri ve ebatlarının ise aynı kalması muhtemel gözüküyor. Geçen sene ve halen devam eden satışlara bakarsak kimse Full HD olmayan bir görüntüyü almakta beis görümüyor. 3D dokunmatik multi touch desteği gelebilir fakat AMOLED ekran olmayacağı kesinleşti gibi. Apple-iPhone-7-concept-1 (1)

Kamera: Apple kamera konusunda 2015 yılında gerçekten büyük bir atılım yaptı. Daha fazla pikselli bir kamra gelmesi olası değil. Muhtemelen Facetime ile bağlı 5MB selfie kamerası ve 12MP iSight kamera ile gelecek.

Piyasa çıkış tarihi ve fiyatlandırma: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus büyük olasılıkla Eylül 2016 tarihinde satışa çıkacak. Fiyatı ise her zamanki gibi 499$ ‘dan başlayacak.

 

Taze ve yeni Tasarım

Apple muhtemelen re-design yaparak tamamen yeni bir iPhone ile karşımıza çıkacak.  2016 sonu itibariyle yeni tasarımının miadını dolduran firma sürekli yenilik getiren rakiplerine karşı en büyük kozlarından birisi tasarım.  Tahminimiz ise iPhone 5 ile iPhone 6 karması bir tasarımın gelecek olması. Bunları zamanla göreceğiz. Sayfada şu an paylaşılan fotoğrafların hepsi konsept iPhone 7 modelleridir.

Sanal ana menü butonu

Duyumlar arasında iPhone 7’nin üzerinde hiç buton olmayacağı. Tamamen sanal bir butonla devam ederek bunun yerine 3D ana menü butonu getirme ihtimali var. Bu dedikoduya şüpheyle no-home-buttonbakıyor olsak bile su geçirmez bir iPhone 7 için gerekli olabilir.

Ekrana gömülü parmak izi okuyucu

Bu haberin kaynağı ise Apple’nin ekran içinde parmak izi okuyucusu için 2015 yılında bir patent alması. Bu özellik şimdilik bilimkurgu geliyor fakat belki de o beklenen çağlara gelmeye başladık.

Su geçirmez iPhone 7

Silikon mühürler ve contalar iPhone gibi tasarıma özen gösteren firmada zorluk çıkartacak gibi gözüküyor. Tahminimiz en azından gelecek iPhone modelinde kullanılmak için şimdiden tasarımı değiştirmeye başlayacakları. Bu hesapla gidersek su geçirmez iPhone 2018 yılında hazır olur. Çok düşük bir ihtimal su geçirmez hard model bir iPhone 7 gelebilir.

USB C TYPE Usb ve şarj girişi

Apple USB C tipi için kolları bir kaç yıl önce sıvadı ve Mac’ler üzerinde kullandı. Şimdi bu teknolojiyi iPhone üzerinde de kullanıyor. Gelen haberler iPhone 7 için 5 farklı prototipte USB TYPE C denendiği yönünde.

İnce iPhone 7?iphone-321

Cuppertino’dan gelen haberlere göre iPhone 7 için 6mm kalınlık düşünülüyor. iPhone 6s 7.1mm kalınlığında. Hatta 3.5 mm jack girişi bu sebeple iPhone 7 üzerinde kullanılmayacağı
söylendi. Enteresan bir ek yapalım, iPhone 6 6.9mm idi. Bakalım Apple ince iPhone isteğine ulaşabilecek mi?

Safir çizilmez ekranlı iPhone 7

Safir ekranlı iPhone modelini aslında 2014 yılında verdiğimiz haberden sonra iPhone 6 üzerinde bekliyorduk. Fakat şirket bu ekranı iPhone 7 için düşünüyor olabilir. Yine bir ihtimal yüksek maliyetler sebebi ile premium bir iPhone 7 modelinde kullanılabilir.

iPhone 7 ve kablosuz şarj

Bazı haberlere göre temas olmadan iPhone 7 telefonlar kablosuz şarj edilebilecek. Muhtemelen Apple, Qualcomm’un WiPower teknolojisini kullanacak.

Arka kısımda iki kamera kullanılması

HTC ONE M8 üzerinde görüldüğü iki arka kameralı bir iPhone sızıntılar arasında yerini aldı. Biz bu duyumu da ciddi görmüyoruz.

Esnek ekran

Yine bilimkurgu ürünü bir iPhone 7 haberi. Bükülebilir ya da esnek bir iPhone modeli olacaksa bile 2016 yılında olmayacağından eminiz.

indir

Toparlayacak olursak söylentiler ve haberlerin olasılıkları

Söylenti İhtimal
1) Liquidmetal veya özel alüminyum kasa muhtemelen
2) Dokunmatik ekranda parmak izi muhtemelen
3) Su geçirmez (kendinden sızdırmaz bağlantı noktaları, nano-kaplama) muhtemelen
4) En ince iPhone muhtemelen
5) Safir çizilmez ekran olası değil
6) Endüktif kablosuz şarj muhtemelen
7) 3.5mm ses girişi olmayacak kesin
8) Esnek wrap-around ekran olası değil
9) USB-C Tipi noktası muhtemelen
10) 2 tane arka kamera olası değil
11) Sanal ana menü butonu olası değil
12) AMOLED ekran olası değil
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x