Apple News Uygulamasına Çin’den Yasak Geldi

Apple News, iOS9 ilke beraber gelen yeni bir uygulama. Uzun zamandır Android telefonlarda bulunan ürün için Apple beta durumun bir çalışma başlattı fakat Çin’e giden kullanıcılar uygulamayı kullanamaz oldu.

apple-news

Apple News ürünü beta sürecinde ABD üzerinde aktifleştiriliyor ve daha sonra bütün dünya üzerinde kullanılabiliyordu. Fakat Reddit üzerinde çıkan tartışmalarda Çin’e seyahat eden Apple News kullanıcıları uygulamanın çalışmadığı konusunda şikayetlerde bulundukları görüldü. Şu an için ne Çin hükümetinden ne de Apple’dan bir açıklama gelmiş değil. Abd pazarından sonra en büyük müşterisi olan Çin için böyle bir engelleme de bulunması olası gözükmeyen Apple’in konu hakkında açıklamasını merakla bekleniyor.

Bu engellemenin kaynağının ise Çin olması kimseyi şaşırtacak gibi gözükmüyor. Apple News’in Çin’de çalışmamasının sebebi, Çin’in internet konusundaki sıkı politikaları olabilir. İnternet sansürleri konusunda meşhur olan Çin, Apple News’de yer alan haber kaynaklarını kontrol edemediği için böyle bir yaptırıma gitmiş olabilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x