Auschwitz Birkenau Anıt Müzesinde Pokemon Go Oyunu Yasaklandı

Auschwitz Birkenau Anıt müzesi Polonya devletinin bir müzesi. 2. Dünya savaşı ve Nazi Almanya’sında katliamlara sahne olan toplama kampındaki vahşetin kötü hatıralarını bugünlere taşımıştır. Schindler’s List filmini izlediyseniz trenin yanaştığı sahneden hatırlayacaksınız. Bu müzede devasa gaz odalarını, toplu mezarları ve kemikleri görebilirsiniz. Müzedeki anıtın üzerinde “Burada 1.5 milyon erkek, kadın ve çocuk ölmüştür” yazar.

Pokemon Go Oyunu Neden Yasaklandı

İşte böyle bir mekanda müze yetkilileri, ölenlerin hatıralarına saygısızlık olmaması için kimsenin Pokemon Go oyunu ile pokemon avlamasını uygun görmemişler. Bu sebeple oyun yapımcılarından bu bölgeyi avllanma sahasının dışında bırakmasını istemişler. Müze Twitter hesabında, “#PokemonGO‘nun anıt müze ve benzer yerlerde oynanmasına izin vermeyin. Bu saygısızca.” mesajı yayınlanmıştı. Yabancı ajanslar konu ile ilgili müze yetkililerine ulaşmaya çalışmışlar ama herhangi bir yorum alamamışlar

auschwitz-birkenau

Ülkemizde Pokemon Çizgi Filmi Yasaklanmıştı

Pokemon Go oyunu çizgi filmi yayınlandığı yıllarda bir çocuk kendisini karaktere çok kaptırınca 7. kattan atlamış ve sadece kırıkla kurtarmıştı. Neden atladığını sorduklarında ise kendisini pokemon sandığını söylemişti. Bunun üzerine Pokemon çizgi filmi ülkemizde yasaklanmıştı.

Pokemon Go, telefon üzerinde Gps ve kamera kullanarak gerçek zamanlı oynanabilen bir oyun. iOS ve Android cihazlar için geliştirildi ve tüm dünya üzerinde bir kaç gün içinde popülarite kazandı. Oyun henüz Türkiye’de Google Play veya App Store’da yer almıyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x