Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Belirtileri (10 Duygusal ve Bilişsel Sebep)

Bilgisayar oyunu bağımlılığı, henüz tanınmış bir psikolojik bozukluk değil. Ancak bazı oyuncuların bilgisayar oyunlarına çok fazla saat ayırdığı ve aşırı oyunun gerçek dünyadaki sağlık işleyişini olumsuz etkileyebileceği konusunda tartışmalar oldukça fazla.

Bilgisayar oyunu bağımlılığının kesin bir tanımı olmamakla birlikte, obsesif bozuklukların tanı kriterleri kabaca bir belirti kümesi oluşturulmak üzere değiştirildi.

İlk araştırmacılara göre patalojik kumar oynama, bilgisayar oyun bağımlılığı ile çok fazla ortak noktaya sahip. Ortak noktalar ise: aktivite ile ilgili geçen zamanın artması, kumar oynayamayacağı zaman sinirlilik artması ve oyuna devam etmek için gerekli fonların elde edilmesi için yasa dışı faaliyetlerde bulunulması sayılabilir.

Bilinen bir bozukluğun (kumar bağımlılığı) tanı kriterlerini bilgisayar oyunu bağımlılığı için ilk şablon olarak adapte etse de, bu yöntemin ciddi dezavantajları da vardır. Örneğin, bilgisayar oyuncularının normalde oyun alışkanlıklarını finanse etmek için yasa dışı faaliyetlere katılmalarına çok az gereksinim vardır ve bilgisayar oyuncularının da kumar bağımlıları arasında sıklıkla bildirilen aynı “coşku” ya da “haz” deneyimi yaşadıkları konusunda kesinlikle bir anlaşmazlık vardır.

Diğer bozuklukların belirtilerini uyarlamak yerine, birçok psikolog ve araştırmacı, bilgisayar oyun bağımlılığının belirtilerini tanımlamak için daha iyi yöntemler olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Bilgisayar oyun bağımlılığı için resmi bir psikolojik bozukluk değil, açıklayıcı bir etiket olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtiler, bu problem üzerinde ortaya çıkan araştırmalara ve bilgisayar oyunu bağımlılığı için yardım arayan gerçek müşterilere dayanmaktadır.

Ek bilgi: Bu yıl içinde Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığını dijital bir uyuşturucu madde olarak tanımlayarak akıl hastalığı olarak ilan etti. Ancak psikologlar bu durumu akıl hastalığı olarak sınıflandırılmasına karşı. Ruhsal bozuklukların sınıflandırılması el kitabında ise (dsm-5) halen izlem altında gözükmektedir.

bilgisayar-oyunculari

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığının Bilişsel ve Duygusal Belirtileri

1- Bilgisayar oyunlarına bağımlı olan kişiler, genellikle zamanın nasıl geçtiğini anlamadıklarını belirtiyorlar. Bir oyuncu gerçekte beş saat oyun oynadığı süreyi bir veya iki saat olarak düşünüyor olabilir. Nadir durumlarda “pulmoner emboli” (tipik olarak uzun süre hareketsiz kalınınca bacaklar akciğere giden kanı gönderen damarlarda tıkanıklık veya pıhtı oluşması) ölüme yol açmıştır.

2 – Çevrimiçi bilgisayar oyunlarının en çekici yönlerinden biri, oyuncuların bir takıma, klana veya loncanın bir parçası haline geldiklerinde tecrübe ettikleri histir. (Düzenli olarak oynayan ve birbirlerine bağlı olan bir grup oyuncu) Bu gruptaki oyuncular planlı bir oyuna veya göreve katılamadıkları zaman yoğun bir suçluluk duygusu yaşayabilirler.

3 – Bir çok bağımlılıkta olduğu gibi, bilgisayar oyunu bağımlılığının Belirtilerinden biri de, herkesin sağlıksız olarak göreceği oyun alışkanlıklarının sinirli bir şekilde aşırı savunulmasıdır.

4 – Bazen, bilgisayar oyunlarına bağımlı insanlar favori oyunlarına erişemezler. Bu, tatil, aile sorumlulukları, internet bağlantısının kesilmesi, bilgisayar donanımı arızası veya başkaları tarafından uygulanan yasaklar olabilir. Bu oyuncular çok karamsar, sinir bozucu, depresif veya kızgın olabilirler.

5 – Bilgisayar oyun bağımlılığını en yaygın ve önemli belirtilerinden biri, daha önce keyifle yapılan aktivitelere ilginin tamamen kaybolmasıdır. Sürekli oyun oynama ve arkadaşların / aile üyelerinin ihmali de diğer önemli belirtilerdir.

6 – Bilgisayar oyunlarını planlanan süreden daha fazla oynayan oyuncunun pişmanlık, suçluluk veya hayal kırıklığı duygusu yaşaması.

7 – Arkadaş ya da aile üyeleri, bilgisayar oyunlarını ne kadar oynadıklarına dair kendileriyle konuştuklarında, bağımlı bir oyuncu, video oyunlarının hayatındaki diğer alanlardaki olumsuz etkilerini çoğunlukla küçümseyecek ya da reddedecektir. Ayrıca, diğer bağımlılıklara (örneğin uyuşturucu veya alkol) kıyasla “o kadar da kötü değil” diyerek oyunu haklı göstermeye çalışabilir.

8 – Bilgisayar oyunlarına bağımlı olan kişiler öğrencilerse düşük notlar alabilirler ve iş hayatlarında ise işe ilginin azaldığı raporları gelebilir.

9 – Oyun oynanmadığı zaman, örneğin arkadaşlarlayken, işteyken veya uykuya dalarken bir sonraki çevrimiçi tecrübe de neler yapılacağını düşünebilirler.

10 – Oyun oynanmadığı zaman rahatsız ve huzursuz hissederken, oyuna katılınca gelen huzur ve çekişme hissi yaşayabilirler.

Bu yazı Brent Conrad tarafından TechAddiction Klinik Psikolog tarafından kaleme alınmıştır. Kaynağından okumak için buradan devam edebilirsiniz. (İngilizce)

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Maral
Maral

Bence çocuğu bilgisayar oyunlarına iten sebeplere de bakmak gerek. Ailenin ilgisi ve yeni aktiviteler çözüm olabilir. Ama her 3 5 saat pc başında vakit geçiren çocuk problemli denilemez.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x