Bilgisayar ve Telefon Virüsleri Nelerdir Neler Yaparlar

Genelde telefon ve bilgisayarımıza giren zararlı yazılımları virüs belki de trojan olarak adlandırırız. Aslında bu zararlı programların hepsinin adı Malware’dir. Malicious Software kelimelerinden oluşmuştur. Kötü amaçlı yazılım anlamına gelir. Peki bu Malware’ler hangi kategorilere ayrılır ve hangi isimleri alırlar hep beraber öğrenelim.

Yazının sonundaki bağlantıdan Android telefonları zor durumda bırakan tarayıcı reklam virüsünden nasıl kurutulur öğrenebilirsiniz.

Virus – Virüs : Virüs tek başına kötü amaçlı bir yazılımdır, ana bilgisayar sisteminin çalışmasını engeller ve bir kere çalıştırıldığında bütün sisteme yayılır. Parazit gibi davranır. 2000’li yılların sonlarında popülerliği yitirdi. Korsanlar hızlı para kazanmaya yönelik aşağıdaki kötü amaçlı yazılımları geliştirmeye başladılar.

Adaware – Reklam Yazılımları: Bu tip kötü amaçlı yazılımlar sisteminizin çalışmasını genelde engellemez. Size reklam göstermek, zorla bir reklamı seyrettirmek ve reklama tıklattırmak gibi amaçları vardır. Genellikle başka bir yazılımı yüklerken gizlice yüklenirler. Bu programlar ücretsiz veya crack li olur. Program yapımcısı buna yapar veya izin verir.

Spyware – Casus Yazılım: Girdiği sistemdeki bilgileri farklı bir yere gizlice ulaştırması için yapılan yazılımlardır. Genellikle farklı bir yazılım ile yüklenirken enfekte olurlar. Bu programlar ücretsiz veya crack li olur. Program yapımcısı buna yapar veya izin verir. Keylogger gibi klavyede her bastığınız tuşu kaydeden programlarda casus yazılımlara girerler.

Günümüzde neredeyse bilgilerinizi toplayıp kullanmayan bir program kalmadı diyebiliriz. Bunlar daha çok hangi siteleri ziyaret ettiniz, ne kadar süre geçirdiniz gibi sizi kategorilendirmek ve size hitap eden reklam gösterimi yapabilmek için kullanılır. İsim isim sizi fişlemezler. Bilgisayarı etiketler. Google gibi firmalar da benzer şekilde çalışırlar.

Worms – Solucanlar: Bunlarda direk sistemi hedef alan zararlı yazılımlardır. Amaçları ulaştıkları dosyaları yok etmektedir.

Trojan – Truva: Bu tip zararlı yazılımlar, sisteminize diledikleri zaman sızabilmek için sahiplerine arka kapı bırakan türdendir.

Ransomware – Fidyeci: En tehlikeli olanlardan birisidir. Sisteminizi ele geçirerek, kullanılmaz hale getirirler. Üstüne üstlük emniyet gücü olduklarını söyleyip sistemin düzelmesi için verilen hesaba para yatırmanız talep edilir.

Android reklam virüsü temizleme

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sahte WhatsApp Mesajlarına Dikkat

[…] ile ilgili Telefon Virüsleri Nelerdir Neler Yaparlar  adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Android telefonlar için […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x