Black Friday Nedir ve 2016 Yılında Ne Zaman Başlıyor

Geniş ekranları televizyonlar ve çeşitli elektronik eşyaların kapışıldığı Black Friday 2016 etkinliğine az bir zaman kaldı. Her sene Şükran Günün’den sonra gelen ilk Cuma gününe Black Friday denir.

O gün mağazalar çok erken saatte açılırlar ve çok geç saatlerde kapanırlar. Dükkanlar saat 06:00’da açılır ve saat 05:00 civarında kuyruklar başlar. Ürünlerin fiyatlarındaki indirim beklentiler oldukça altında olur. 40 inç üzeri televizyonlar 300$’a satılabilir.

Son yıllarda, mağazalarda, Black Friday gününde, aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranı artmıştır. Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp, yaralanmalarına sebep olmaktadır. Örneğin, 2006 yılında, ABD’nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008’de ise, ABD’nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5’deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Müşteriler bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç şuçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir. 2010 yılında, Buffalo, New York’ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD’nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys ‘R’ Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012’de ise, ABD’nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart’ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD’de çok meşhurdur. Wiki..

Black Friday 2016 Ne Zaman

Bu günü sadece ABD’liler değil, dünya çapında bekleyenler olur. Çünkü büyük sitelerin hepsi bu indirimi yaparlar. Ülkede olduğu gibi olmayabilir ama en azından bizim gibi ülkeler için gayet makul indirimler yapılabiliyor.

Ülkemizde en çok oyunlar üzerinde indirimler bekleniyor. Bazı oyunlarda %90’a varan indirimler yapılıyor. Amazon üzerinden alışverişte oldukça yükselmiş durumda.

Black Friday (Kara Cuma) Nereden Gelir

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.