Bu bilgisayar sadece 5$: Raspberry Pi Zero

Uygun fiyatlı bilgisayar olarak piyasa giren Raspberry Pi serisi yenilikte sınır tanımıyor.

Şimdiye kadar ki en ucuz ve en küçük bilgisayar

Raspberry Pi vakfı mini olarka üretimini yaptığı bilgisayarlara yeni bir model ekledi. Pi Zero modeli 5$ gibi bir fiyatla satılacak. Diğer serilere nazaran daha düşük RAM’e sahip ve Ethernet girişi bulunmuyor. Pi Zero da çoğu Raspberry Pi cihazı gibi Raspbian ile çalışıyor ve Scratch, Minecraft, Sonic Pi gibi popüler uygulamaları çalıştırabiliyor.

raspberry pi zero
Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi Zero’nun özellikleri

-Broadcom BCM2835 işlemci

– 1GHz ARM11 core

-512MB LPDDR2 SDRAM

-microSD kart slotu

-1080p 60fps video çıkışı için mini HDMI soketi

-Veri ve güç için micro USB girişleri

-40-pin GPIO

– Model A+/B+/2B ile aynı

-65mm x 30mm x 5mm ebatları ile en küçük bilgisayar

İngilterde bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen; öğrenci, amatör ve hobicilerin kullanımına sunulan kredi kartı büyüklüğünde, tek bir board’dan oluşan mini bilgisayar. Raspberry Pi, ilk modellerinde ARM1176JZF-S 700 MHz merkezi işlem birimini içeren Broadcom BCM2835 mikroçipi üzerine kurulmuştur. Daha sonra piyasaya çıkan Raspberry Pi 2 modelinde Broadcom BCM2836 kullanmıştır. VideoCore IV GPU grafik işlem birimine sahiptir. Booting ve veri depolaması için SD kart kullanır. Üzerinde USB 2.0 portları, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, MIPI kamera girişi, GPIO arayüzü ve 5V MicroUSB güç girişi bulunmaktadır.

2009 yılından bu yana piyasada olan ürün ile ofis programları çalıştırabilir, oyun oynayabilir ve HD videolar seyredebilirsiniz. Ethernet girişi olmaması interneti olmayacağı anlamına gelmiyor. USB ota kablosu ile mikro usb’yi usb-a porta çevirip bir wifi aparat takılabilir.

Peki nasıl alırsınız?

Genellikle yurt dışı Amazon tarzı sitelerden alınan ürünü artık yerli eticaret siteleri de satmaya başladı. Fiyatları yurt dışına göre daha pahalı olsa da satın alma seçeneklerini geniş. Yurt dışında bazı dergiler ücretsiz veriyor. Belki ülkemizdeki teknoloji dergileri de vermeyi düşünür.

Siz bu bilgisayarı kullanmak ister miydiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x