Büyük Fiyasko Samsung’a 5.3 Milyar Dolara Mal oldu

Samsung, Galaxy Note 7 telefon modelinin patlama sorunu ile başlayanlar olayların faturasını çok ağır ödüyor.

Finans sitesi thecountrycaller sitesinin haberine göre Samsung 3 Milyar Euro yaklaşık olarak 5.3 Milyar Dolar zarara uğraması bekleniyor. Samsung Galaxy Note 7 şimdiye kadar yapılmış en iyi akıllı telefon olarak lanse edilmişti.

Note 7 satışları yapıldıktan sonra gelen patlama haberleri ile sarsılan şirket önceleri durumu soğukkanlı karşılayıp, değişim programını hemen başlattı. Asıl deprem etkisi yaratan haber ise sonradan geldi. Abd’de yerel bir uçuş sırasında patlayan Galaxy Note 7 model telefonun dğeiştirilmiş bir cihaz olduğu ortaya çıktı. Samsung patlamalar için özür diledi ve pilleri test etmesi için bağımsız uzmanlar kiraladı.

Websitesi, Samsung’un 25 Milyar dolar şirket değerinden kaybettiğini de yazarken Apple hisselerinin yükseldiğini de ekliyor.

Samsung, bu zor durumdan Şubat ayında çıkartacağı yeni amiral gemisi telefon ile kurtulmayı bekliyor. Tüketim toplumu Samsung’un yeni çıakrdığı ile modellere şüphe ile yaklaşsa da bir çok kişinin durumundan haberi olmadığı kesin. 1 milyon kişi halen Note 7 model telefonunu değişim için Samsung’a götürmedi. Marka olarak yara aldılar ama 2. hata ile ayakta kalamayacakları oldukça açık.

Bu sene Note serisi çıkamayacak gibi gözüküyor. Hiç çıkmayan Note 6 serisnin laneti diyenlerin sayısı da az değil. Bence mini serisi adı altında satılan düşük model telefonların ve tabletlerin diyetini ödüyor. Şaka bir yana 2017 Şubat ayında gözler Galaxy S8 model telefonda olacak. Umarız köklü firma bu olayları çabuk atlatır.

http://www.thecountrycaller.com/40898-samsung-electronics-limited-loses-up-to-53-billion/

Ekleme: Bu sorunlardan dolayı Apple market değerine tam 58.8 Milyar Dolar Ekledi

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.