Cobalten Virüsünden Kurtulmanın Yolları

Web tarayıcınız sürekli olarak cobalten.com sitesine yönlendirme yapıyorsa, cihazınıza isteğiniz dışında yüklenmiş bir reklam yazılımı olabilir.

Cobalten, web sitesi yayıncılarının sitelerinden gelir elde etmek için kullandıkları meşru bir reklamcılık yöntemidir.

Bu web sitelerine gelir elde etmek için yapıldığı gibi, kötü niyetli kişiler tarafından başka sitelere bilgileri dışında yükleme yaptırırlar ve ziyaretçilere bu virüs bulaşabilir.

cobalten.com

Bu virüslere Adware olarak adlandırılır. Size reklam göndermek için programlanmışlardır.

Genelde açık bulunan web sitelerinde WordPress gibi ücretsiz web sitesi yazılımlarında bulunurlar.  Özellikle kurumsal firmalar WordPress yazılımı ile web sitesinden faydalanıyorlar ise profesyonel hazır web sitelerine geçir yapabilirler. Bu konuda size Bulut Web Site gibi alanında lider bir yazılım firmasını öneririz. Sunucu fiyatına web sitesi hizmeti veren bu firma ile aynı WordPress maliyetlerine profesyonel bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Adware yazılımlar ayrıca yüklediğiniz bir program aracılığı ile de gelebilir. Genelde bu programlar ücretsiz veya korsan programlar olabilir. Unutmayın internet üzerinde bir ürün ücretsiz ise ürün sizsinizdir.

Adware saldırısına maruz kaldığınızı nasıl anlarsınız;

  • Reklamlar olmaması gereken yerlerde görünür.
  • Web tarayıcınızın ana sayfası, izniniz olmadan bir şekilde değişmesi.
  • Genellikle ziyaret ettiğiniz web sayfaları düzgün görüntülenemez veya açılamaz.
  • Web sitesi bağlantıları, beklediğinizden farklı sitelere yönlendirir.
  • Sahte güncellemeleri veya diğer yazılımları öneren açılır pencereleri görünür.
  • Diğer istenmeyen programlar sizin bilginiz olmadan yüklenebilir.

Burası önemli

Yazılım yüklerken her zaman çok dikkatli olmalısınız. Şartları kabul ederken neyi kabul ettiğinize dikkat edin. Artık ücretsiz programların çoğu sözleşme benzeri ekranlarda yasal olarak farklı bir programı yüklemeye izin verdiğiniz tasarımlar sunuyor.  Sadece bilgisayarlar değil mobil uygulama yüklerken de dikkatli olmalısınız. Fener uygulamasının sizden depolama izni, konum izni gibi izinler almasına gerek yoktur.

Cobalten.com Virüsü nasıl kaldırılırılır?

1 – ADIM: El ile temizleme

Kötü amaçlı programları Windows’unuzdan kaldırın.

Denetim masasını ziyaret edin ve program kaldırmayı seçin.

Kötü amaçlı programı bulun ve kaldırın.  Kötü amaçlı programı bulmanız zor olabilir. Örnek bir program aşağıda görebilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız diğer adıma geçin.

2 – ADIM: Virüs programı kullanın

Malwarebytes bu iş için güzel bir programdır. İndirmek için burayı tıklayın. 

Bu programı istemiyorsanız diğer adıma geçin.

3 – ADIM: HitmanPro kullanın

Bu programda bilgisayarınızı kötü içerikli yazılımlar için tarama yapacak. Program ücretli fakat 30 günlük bir kullanım izni sunuyor. Ayrıca indirdikten sonra tek seferlik bir tarama yapabilir ve yüklememeyi seçebilirsiniz.

Tarama başlayınca önce Cookie yani çerezlerden başlayacak. Bu çok fazla sonuç vereceği için hepsini virüs olarak düşünmeyin. Sonuçlar içinde Karantina kısmına alınanlar zararlı yazılımlardır.

Ayrıca karantinaya alınmış yazılımlardan kullandıklarınız olabilir. Silinirse programınız artık çalışmayacaktır. Bu sebeple dikkatli olun.

İşlemleri onaylamak için mail adresinizi isteyecektir.

HitmanPro indirmek için tıklayın

4 – ADIM: Tarayıcı ayarlarınızı sıfırlayın

Halen virüs temizlenmediyse tarayıcılarınızı sıfırlamanız gerekiyor.

Chrome: Ayarlara gidin ve açılan sayfada gelişmiş menüsünü açın. Sıfırla ve temizle menüsünde “Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyin” seçeneğini işaretleyin. Unutmayın Chrome silip tekrar yüklemek aynı işlemi yapmaz.

Firefox: Yardım menüsüne gidin. Sorun gidermeyi açın ve Firefox’u Yenile seçimi yapın.

Internet Explorer: Tarayıcınızı açın ve İnternet seçeneklerini aktif edin. Açılan sayfada Gelişmiş seçimi yapın ve açılan sayfada “Kişisel ayarları Sil” seçimi yaptıktan sonra Sıfırla tuşuna tıklayın.

Microsoft Edge: Başlat menüsüne tıklayın ve Uygulamalar araması yapın. Açılan uygulamalar sayfasında Edge’yi bulun ve tıklayın. Altında açılan gelişmiş ayarlara tıklayın. Yeni açılan pencerede Sıfırla tuşunu bulun ve aktifleştirin.

Bilgisayarınızda artık cobalten virüsü temizlenmiş olmalı. Cobalten reklam yönlendirme yazılımını nasıl temizlenir konusunu açıklamaya çalıştık.

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sezer Tahmaz
Sezer Tahmaz

Makale için Teşekkürler Hocam,
Bir kaç ay önce başımıza geldi bu olay.Bu Zararlı windows Sunucu’da tuttuğumuz siteye bulaşmış.Hali ilede müşteri rahatsız olmuş.Dün itibari ile denemediğim yöntem ve program kalmadı ama izine rastlayamadım netekim farklı isimlerle kendini sisteme kaydediyor.HitmanPro’yuda deneyip geri bildirimde bulunacağım.

İyi Çalışmalar.

PetaBayt
Yönetici
PetaBayt
Reply to  Sezer Tahmaz

Biz teşekkür ederiz, geri dönüşünüzü bekliyoruz. İyi çalışmalar

Sezer Tahmaz
Sezer Tahmaz

Denedim şimdi lakin taramada sadece windowsun bir servisini buldu başka sonuç yok malesef…Dahası hala bu sorunu çözebilmiş değilim..Sayfa içindeki bir linke (sub domaine yönlendiren bir link) tıkladığımda o ekran geliyor.Ayrıca tek sayfa değil birden çok ve farklı sayfalar açılıyor.Bazende tıkladığımda değilde açılan sub sayfasında geri tuşuna bastığımda 3-4 farklı sayfa birden açıyor..Kodları tek tek inceledim ama malesef çözüm bulamadım..
Ayrıca alakanıza teşekkürler.
İyi Çalışmalar.

Sezer Tahmaz
Sezer Tahmaz

Sanırım çözdüm,
Tasarım da 3 yıl kadar önce başka bir siteden Frame almıştım daha doğrusu “kaynak kod” diyelim Sorun ondan kaynaklanıyormuş kodları sildim ve düzeldi gibi şu anda.Lakin enteresan tarafı bilgisayarımda sorun yaratmazken Cep Telefonlarında hata vermesiydi.
Herkese Kolay Gelsin.

PetaBayt
Yönetici
PetaBayt
Reply to  Sezer Tahmaz

Mobil hiti hedeflemiş olmalılar. Önlem olarak siteye direk girişler haricinde Google arama sonuçlarından giriş yaparak tekrar kontrol edin. Geri bildirim için teşekkürler.

Hasan
Hasan
Reply to  Sezer Tahmaz

hocam sorun benım hazırladığım web sayfasında da var hala sorunun devam ediyormu bilgi geçermisin

6
0
Would love your thoughts, please comment.x