EA Sports’un Fifa 15 ile Geri Dönüşü

Yıllardır süregelen ve konsol oyuncuları tarafından en çok oynanan ve oynandığı kadar da tartışmaya sebep olan iki dev futbol oyunu; Fifa serisi ve Pro Evolution Soccer(PES) serisi.Bu iki oyun konsol dünyası kadar PC dünyasında da oldukça kabul görmüş oyunlar.

Aslında bu iki oyun kendilerinden çok yayıncılarının kıyasıya rekabet ettiği KONAMI ve EA’nin amiral gemisi oyunlarıdır.EA-sports-logo

İsterseniz birazda bu iki futbol oyununun tarihlerinden bahsedelim.

EA 1993 yılında FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği)’dan lisansını aldıktan sonra FIFA International Soccer 1994 oyunu ile oyun dünyasına PES’den önce dolayısıyla KONAMI’den önce girişini yaptı. FIFA 95 , FIFA 96 derken FIFA 99 oyunu ile gücünü tek başına gösteren video oyunu olmayı başardı. Ayrıca FIFA 99 oyununda ilk kez  Galatasaray  ve  Beşiktaş da iki türk takımı olarak seriye girişlerini yaptılar.Malum Galatasaray’ın UEFA başarısı ile bu oyuna girmesi hiçde zor olmadı diyebiliriz. EA hükümdarlığını 2005’e kadar tek başına sürdürmüş hatta FIFA 2005 oyunu ile gücünü 2 katına bile çıkarmıştır.

konami-logo

KONAMI ise yolculuğuna Japonya’da erken başlasa da Avrupa için EA’ye istinaden biraz geç giriş yapmıştır. Avrupa’ya 2001’de Avrupa’da ki adı Pro Evolution Soccer ile ama vatanında World Soccer Winning Eleven 5 ile girişini yapmıştır.Aslında bu oyun serinin normalde beşincisidir.Ama dediğimiz gibi KONAMI Avrupa için biraz geç kalmıştır. Ve bu birincilik tahtını FIFA’dan almak hiç de kolay olmayacaktır.

Artık iki oyunumuzda er meydanındadır. FIFA 2005 özellikle PC ortamında sunduğu multiplayer seçeneği ile gerek internet kafelerde gerekse evde arkadaş gruplarıyla oynanan vazgeçilmez bir oyun olmuştur. Tabi o yıllarda bi kısımda Winning Eleven’ı merak etmiş tanımış ve oynamaya başlamıştır. FIFA 2005‘den sonra FIFA 2006‘yı PlayStation 2 için oldukça sevilen bir oyun haline getirmiş ve gümbür gümbür gelmeye devam etmektedir. Tabi KONAMI’de Winning Eleven serileriyle sessizden bir şekilde kendi oyuncu topluluğunu oluşturmaya devam etmiştir.

2007 yılına geldiğimizde tarihin ilk ciddi karşılaşması olmuş ve oyuncular artık bi seçim yapmak zorunda kalmıştır. PES 2008 master league moduyla oldukça etkileyici ama grafik açısından da FIFA kadar tecrübeli ve sağlam değildir. Her ne kadar FIFA’ya sadık oyuncular forumlarda FIFA’yı savunmaya devam etse de yine de bu karşılaşma sonucunda PES serisi FIFA’ya ciddi bir engel olacağını göstermiştir.

pes2008-coverpage

Ve 2008 yılında KONAMI EA’den futbol oyunları alanındaki birinciliğini almış ve gerek PS3’de gerekse PC’de gücünü herkese göstermiştir. Artık yeni dönem başlamış KONAMI Pro Evolution Soccer ile 2008-2012 yıllarını birincilikle kapatmıştır.

KONAMI 2013 yılında çıkardığı PES 2014 ile grafiklerde gelişse de farklı oynanış moduyla oyuncuların gözünden düşmeye başladı. Bir çok kullanıcı yüksek performans ve grafik isteği yüzünde PES 2014‘ü kendi bilgisayarında oynayamadı bile.2013’de PS4 den yoluna devam etse de FIFA 2014 PlayStation4‘de kendine güzel bir yer edinmişti bile.

fifa14-new

Ve 2014 yılında geliştirdiği grafik motorlarıyla , gerçekçiliğiyle ,geniş oyuncu havuzuyla ve bir çok ligi desteklemesiyle bunlardan biride Türkiye Süper Lig’inin tamamı artık FIFA 2015 daha çok PlayStation’da olmak üzere futbol oyunlarında tekrar birinciliğini aldı.

Günümüzde de FIFA 2016 ile EA hükümdarlığını sürdürmekte.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x