E-Ticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-Ticaret yani online ticarette müşteriler mağazalara günün her saatinde uğrayabilir. Gece yarısı saat 4’te bile sipariş verebilirler. Eticaret’in kolaylıkları sadece dilediğiniz zaman sipariş vermekle bitmiyor. Piyasada alacakları ürünün fiyat araştırmasını anında yapabiliyorlar. Hatta bu işi yapan web siteleri bile mevcut. Bu sebeple her firmanın e-ticaret sitesi olması neredeyse bir zorunluluk. Sürekli yükselen eticaret hacmi de bunun bir göstergesi.

Online ticaret Türkiye’de altın çağlarını yaşıyor. Eticaret sistemi kullanıcıları, eticaret sitesi müşterileri ve yazılımının satıcılarında büyük bir yükseliş var. Öyle ki Instagram üzerinden bireysel olarak satış yaparak ticaret işini başarıyla yürütenler var. İnternet üzerinden satış yapmayı bir şekilde başarabildiniz ama artık profesyonel desteğe ihtiyacınız var ya da eticaret parlak firikleriniz.. Bu durumda yapacağınız ilk şey eticaret yazılımlarını araştırmak olacak.

eticaret sitesi

Google üzerinde “eticaret“kelimesini arattığınızda karşınıza onlarca firma çıkacaktır. Peki hangisi sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve hizmette süreklilik sağlayabilecek? Bu gereklilikleri araştırabilmek için sizlerinde ön bililere ihtiyacınız olacak. Size sitenizi kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında ön bilgileri sunacağız.

Eticaret sitesi satın alırken nelere dikkat edilmeli?

En önemli madde siteniz için çalışacağınız firmanın kendine ait bir yazılımı olmalı. Profesyonel eticaret yazılımları herhangi bir ajansa yaptırılıp kullanılabilir olan yazılımlar değildir. Geliştirilmesi uzun zaman alır ve maliyetleri oldukça pahalıdır. Bu sebeple firmalar, yazılımlarını kiralama sistemi ile yazılım kendi sunucularında kalacak şekilde satışa sunarlar. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer firma size yazılımı komple teslim ediyorsa muhtemelen açık kaynak kodlu ve sürekli güncellemeniz gereken bir siteniz olacak. Güncelleme yapmazsanız sistem bütünlüğü zamanla bozulur ayrıca saldırılara açık hale gelirsiniz.

İşinizi sağlıklı yürütmek istiyorsanız yıllık ödemeli paketi olan bir firmadan satın aldığınıza emin olun.

Önce Güvenlik

eticaret guvenlik

Bir eticaret sitesinin olmazsa olmazı güvenliktir.
Yazılımı sunan firma hangi güvenlik önlemlerini aldığını bakmalısınız. Ödeme sayfalarında veya bütün site sayfalarında 128bir SSL sertifikası kullanılması gerekir. Eğer sanal pos kullanacaksanız bankanız zaten sizden bunu ön şart olarak isteyecektir. Sunucularında yedekleme sistemleri kullanılmalı. Saldırılara karşı da sunucularda ek güvenlik sistemleri bulunmalı.

Online ödeme sistemleri entegrasyonu

eticaret odeme sistemleri

Online ödeme sistemleri eticaretin çekirdeğidir. Sanal Pos, aracı ödeme firmaları (Payu, iyzico vs.), paypal vb kurumlarla entegrasyonu mevcut olmalıdır. Ayrıca mobil ödeme, kapıda ödeme ve havale yöntemleri ile ödeme kabul edebilir durudma olmalı.

Seo Desteği

seo-ecommerce

Arama motoru optimizasyonu önemli etkenlerin başında gelir. İyi optimize edilmiş bir yazılım sizi başarıya ulaşma hızınızı yükseltir. Seo hakkında bilginiz olmasa bile sistem otomatik olarak Seo yapabilmeli veya Seo için gerekli ayarlamalar yapılabilir olmalı.

Tasarım Desteği

e-commerce-website-design

Size sunulacak olan tasarım logonuza ve ürünlerinize göre tekrardan revize edilebilir olmalı. Beğentiğiniz tasarım eğer logounuz “Kare” formatta ise ona göre uyarlanabilir olmalı. Aynı şekilde kare ürün gösterimi sunuyorsa bunu dikdörtgene taşıyabilmeli. Bu gibi işlemler için “Logoyu bi’ tık büyütüyoruz” sloganı ile yola çıkan “Novo Eticaret” sistemlerini incelemenizi öneririz. Novo E-Ticaret bu tarz tasarım değişikliği taleplerinden ekstra bir ücret almamaktadır. Novo E-Ticaret paketleri sayfasından bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Toptancı – Bayi Entegrasyonu

xml_logo

Bayisi olduğunuz firmanın size sunduğu otomatik ürün yükleme(XML) desteğini sistem karşılayabiliyor olmalı. Bu şekilde toptancınızdaki binlerce ürün gamını web sitenize kolayca aktarabilmelisiniz.

Destek ve Eğitim

icon-technology-support-300x300

Eticaret yazılımları kullanıcıların kolayca ürün ekleme ve site yönetimini kolayca yapabilecekleri şekilde tasarlanır. Fakat ilk bakışta sistemleri kullanmakta yabancılık çekebilirsiniz. Firmanız mutlaka size bu konuda kurs vermeli. Ayrıca sistem üzerinde yaşadığınız sorunlar içinde her zaman destek alabilir olmalısınız.

Fiyat Önemli

Piyasada çok fazla e-ticaret sistemi satışı yapan firma var ama bir çoğu açık kaynak kodlu yazılım veya ana geliştiricinin bayiliğini yapmaktalar. Bayi kar marjını eklediği için fiyatlar sürekli artmakta. Bu sebeple 400 TL ile 15.000 TL arasında satışa sunulan bir çok yazılım var. Seçeceğiniz firmanın eticaret yazılımın geliştirici yetkisi olduğunu mutlaka teyit edin. Özellikle yazılımı kendi sunucunuza kurdurmaya izin veren firmaları iyi araştırın. Gerçek bir e-ticaret yazılımı her sunucuya kurulacak kadar ucuz olmazlar.

Eticaret paketi satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerin en önemli noktaları bunlar. Diğer sorularınız için yorumlarınızı bekliyoruz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x