Facebook ve Instagramda 13 Yaş Altı Çocukların Hesapları Kapatılacak

Facebook ve Instagram’da 13 yaş altında çocukların hesapları kapatılacak. Zaten bu yaş altında hesap açılamıyor fakat kayıt olurken yaşı tutmasa dahi büyük gösterilen hesapları moderatörler kapatacak. Kapatmak için görevlendirilen moderatörler şüphe duysa dahi hesapları kapatacak.

Daha önce potansiyel olarak reşit olmayan kişilerin hesapları şikayet üzerine kapatılıyordu. Şirket artık agresif bir politika izleyecek ve büyük bir operasyon düzenleyecek.

Hesabı kapatılanlar resmi kurumlardan alınan fotoğraflı bir kimliğe ihtiyaçları olacak. Problem başı ise Facebook’un hesap kaydı sırasında herhangi bir yaş kanıtı sormaması.

Peki bu durum durduk yere nereden çıktı? Birleşik Krallık’ta bir kanalın Facebook içerik incelemesi hakkında yaptığı bir belgesel raporuna yanıt olarak geldi.

TechCrunch’ta yayınlanan haberde, bir Facebook sözcüsü bu durumu kendilerine doğruladığını belirtiyor.

Kimi çevreler ise Facebook’a kayıt olmak için 18 ya da 21 yaş zorunluluğunun getirilmesini istiyor. Facebook üzerinde karşılaşabilecekleri bir çok tehlike bulunuyor. Facebook üzerinde çocukların karşına çıkabilecek içeriklerin bazıları aşağıdaki gibidir:

Şiddet
Reklam arkasında saklanmış şiddet
Kumar oyunları
Çocukların ulaşım bilgileri (ev, okul gibi)

Bu haberleri görerek yaşlarını değiştirmek isteyenler için de kötü bir haber var. Hesaplarınız bu sebeple askıya alınabilir. Özellikle 18 yaş üstünde bir kullanıcı yaşını 18 altına çevirmeye çalışırsa bu durum başlarına gelebilir. Aynı şey tam tersini yaparlarsa da gerçekleşebilir. Örnek olarak Google bunu çok eskiden beridir yapıyor.

guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
Murat

ortalık facebook hesabım kapatıldı. instagram hesabım kapatıldı mesjalarından geçilmeyecek 🙂 ne işi var abi 13 yaş altıl çocugun sosyal medyada. aileler kendileri açıyor hesabı,!!

TREV
TREV

Instagram da 13 yaş altı bir hesabı şikayet etmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

https://www.facebook.com/help/instagram/517920941588885?helpref=hc_fnav

Instagram’da 13 yaşından küçük bir çocuğu nasıl şikayet ederim?
Instagram, hesap oluşturabilmek için herkesin en az 13 yaşında olmasını şart koşar (bazı yargı bölgelerinde bu yaş sınırı daha yüksek olabilir). Çocuğunuz 13 yaşından küçük olduğu halde Instagram’da bir hesap oluşturduysa, ona hesabını nasıl sileceğini gösterebilirsiniz.

13 yaşından küçük birine ait bir hesabı şikayet etmek isterseniz veya birisinin 13 yaşından küçük çocuğunuzun hesabını taklit ettiğini düşünüyorsanız, lütfen bu formu doldurun. Bir çocuğun hesabını silebilmek için, 13 yaşından küçük olduğunu doğrulamamız gerekir.

tete
tete

ne işi var çocukların sosyal medyada, doğru karar.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x