Facebook Avrupa Bakanlığının Baskısı Sonucunda Whatsapp Kullanıcılarının Verileri Toplamayı Bıraktı

Facebook, Whatsapp kullanıcılarının verilerini toplamayı bıraktı. Sadece Avrupa üzerinde data toplamayı bırakan Facebook, Türkiye üzerindeki kullanıcıların bilgilerini toplayıp toplamadığı belli değil.

Facebook Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi ve diğer veri koruma yetkilileri ile detaylı görüşmelere devam etmek istediklerini açıkladı. Facebook 2014 yılında 19 Milyar dolara Whatsapp’ı satın aldı ama kullanıcı verilerini toplamnaya bu yıl Ağustos ayında başlamıştı.

Almanya’da zaten geçen hafta durdurulmuş

İrlanda veri koruma ofisi ise Almanya’da zaten geçen hafta bu işlemin durdurulduğunu doğruluyor. İngiltere, Fransa ve İtalya olmak üzere diğer ülkelerde de soruşturmalar devam ediyor.

Kaynaklar :

The Verge http://www.theverge.com/2016/11/17/13662804/facebook-stops-collecting-whatsapp-data-government-pressure

Whatsapp hakkında

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.  Kaynak: Wiki

Hakkında Bahadır

Senior Coder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.