Facebook hakkında inanılmaz iddialar

Facebook’un bir haftalık bir süre içinde 689,000 Facebook kullanıcısı üzerinde psikolojik deneyler yaptığı ortaya çıktı. İnsan davranışlarını ölçme olarak nitelendirilerek savunulmaya çalışılan bu durum gündem de bomba etkisi yarattı.

Programın yürütücüleri kendilerini savunma sebepleri ise oldukça enteresan.

Donanımhaberin çevirisine göre; Programın başındaki Adam Kramer, temel amaçlarının duyguların Facebook kullanıcılarının davranışlarını nasıl ve hangi yöne etkilediğini bulmak olduğunu belirtirken, aslında negatif etkilerin kullanıcıları sosyal ağdan uzaklaştırma ihtimalinin olup olmadığını da bilmek istediklerini sözlerine ekledi. Ancak Kramer tüm sosyal ağı yönlendirebilecek bir potansiyel oluşturmak istedikleri iddiasını ise şiddetle reddediyor.

Araştırmanın sonucunda ise duygusal durumların manevi olarak bulaşıcı olduğu ve insanların bir süre sonra farkında olmadan aynı duyguları yansıtmaya başladığı kanısına varılmış.

Facebook’un kullanıcı kaybetmemek adına mı yoksa global olarak veri elde etmek için mi bu işlemleri yaptığı şimdilik meçhul. Ama bir gerçek var ki artık facebook kan kaybetmeye başlıyor.

Eğer Facebook kullanıcısı iseniz bilmeniz gereken bir şey var, üye olurken o okumadığınız kullanıcı sözleşmesi maddelerinde bu ve benzeri işlemlere (anonim bilgilerinizin 3.şahıslara satışı vs.) izin veriyorsunuz. Aslında bu üye olduğunuz  bütün sitelerde ve programlarda vardır. 

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x