FBI ile Apple çekişmesine Whatsapp selam çaktı: Whatsapp uçtan uca şifreleme

Popüler mesajlaşma servisi Whatsappuçtan uca şifreleme” ile mesajları şifreleyerek gizliliği arttırdı. Kolluk kuvvetleri ile çekişmelere sahne olabilecek bu açıklama FBI ile Apple’nin çekişmesinin yaşandığı şu günlerde gelmesi yoğun tartışmaları da yanında getirdi.

whatsapp uctan uca sifreleme nedir

Uçtan uca şifreleme nedir, ekşisözlük’ten “ucagimben” yanıtlamış. bu şifreli mesajlaşma durumununun doğruluğunu kontrol edebiliyoruz. herkes görmüştür eminim, fakat anlamak biraz zor şayet ben anlayamamıştım bu ana kadar. uyarıda gözüken sarı baloncuğa tıklayıp “doğrula” diyerek, ya da whatsapp kişilerinden kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline tıklayıp “şifreleme” yazan bölüme tıklayarak ekrana gelen qr barkodu konuştuğunuz kişiye taratarak, ya da barkodun altında çıkan 60 haneli kod ile eşleştirme yapabilirsiniz. eğer bu bilgiler eşleşiyorsa whatsapp mesajlarınız güvende demek oluyor.

Whatsapp blog sayfasından yaptığı açıklamanın bir kısmı ise işe aşağıda.

Whatsapp mümkün olduğunca güvenli veri iletişimini ön planda tutmuştur. Ve bugün biz Whatsapp uçtan uca şifrelemeyi (end-to-end encryption) tamamlamış olduk.  Şu andan itibaren güncel bir Whatsapp sürümü kullanıyorsanız aramalar, mesajlar, fotoğraflar, video, dosya ve sesli mesaj dahil hepsi varsayılan olarak şifrelendi.

Whatsapp son zamanlarda kolluk kuvvetleri ile yaşanan tartışmalar ve kötü niyetli kişilerin cihazınızdaki içerikleri paylaşması üzerine böyle bir yönteme başvurduklarını da ekliyorlar. Metnin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.  blog.whatsapp.com (ingilizce)

Whatsapp 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alındı.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x