Galaxy S6’nın Yapıp iPhone 6’nın Yapamadığı 10 Özellik

MWC 2015 kapsamında tanıtılan ve şimdiye kadar ki en çok konuşulan telefon olma özleliğini taşıyan Galaxy S6 serileri henüz satışa çıkmadı ama rakipleri ile karşılaştırılmaya devam ediyor.

En büyük rakiplerinden birisi de Eylül ayında piyasaya çıkan iPhone 6. iPhone 6 serisi satışa çıktığında mükemmel satış rakamlarına ulaştı ama bu sefer rakibi oldukça dişli.

İşte Galaxy S6 serisinin iPhone 6’da olmayan özellikleri.

1. Hızlı Şarj Özelliği

iPhone 6 diğer iPhone modellerine göre daha hızlı şarj ediyor fakat Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge sadece 10 dakikalık şarj ile 4 saat kullanım vaadediyor. Bunu test etmek için şu an için mümkün olmadı ama şirket bu konuda hayli iddialı.

galaxy-s6-hizli-sarj

2. Kablosuz Şarj

Akıllı telefonların en önemli özellikleri genelde şarj süreli oluyor. Bu konuda da Samsung’un oldukça çabaladığını söyleyebiliriz. Şarj konusunda LG G3 ile beraber kablosuz şarj sunan ilk telefonlardan birisi de Galaxy S6 serileri oldu. Hatta ilk satışlarda bazı mağazalar kablosuz şarj standını ücretsiz veriyor. iPhone 6’da böyle bir özellik söz konusu değil.

galaxy-s6-kablosuz-sarj-cihazi

3. Çok Uygulama Kullanımı

Galaxy Note serisi ile adını duyuran multitasking yani çoklu uygulama kullanımı Galaxy S6 serilerine de entegre eidlmiş durumda. Galaxy S6 serilerinde aynı anda 2 uygulama açabilir ve dilerseniz bir uygulamadan kopyalama yaparak diğer uygulamaya aktarabilirsiniz. Bu özellikte iPhone 6 işletim sisteminde bulunmayan bir özellik. Çift çekirdekli işlemcisi her ne kadar stabil olsa da iPhone 6’nın bu 8 çekirdekli canavarlar karşısında böyle bir özellik getirmesi bu yıl için zor gözüküyor.

galaxy-s6-coklu-uygulama

4. Telefonu Açmadan Bildirimleri Okuyabilmek

Bu özellik için Samsung yerine yerine Andorid’i övmek lazım ama özellikle Samsung S6 serilerinde daha da geliştiritlmiş olarak bu özelliği sunuyor. Ekranı tam açmadan bütün bildirimleri kontrol edebiliyorsunuz.

5. Ekranı Açmadan Kimin Aradığını Görmek

Yine Andorid ve Samsung’un iyi yaptığı bir örnek. Ekrana bakarak kimin aradığını görebiliyorsunuz. iPhone üzerinde kimin aradığını öğrenmek istiyorsanız mutlaka ekranı açmanız gerekiyor.

galaxy-s6-bildirimler

6. Mobil Ödeme Her Yerde

iPhone’da da Apple Pay var dediğiniz duyar gibiyim. Samsung Pay’da NFC kullanacak ama eski poslara hibrid bir yapılandırma ile uyum sağlayabilecek bri sistem geliyor. Yani Samsung Pay’i her yerde kullanabileceksiniz.

samsung-pay

7. Otomatik Odaklanma

Galaxy S6 kamerası zaten mükkemel ama otomatik odaklanma özelliği ile çok daha iyi çekimler yapabileceksiniz. Ekrandaki hareketli nesneye odaklandığınızda hareketli bile olsanız kamera sürekli orayı odak alacak. Bu özellik video çekimlerinde de mevcut.

samsung_galaxy_s6_kamera

8. Hızlı Açılan Kamera

Yeni Smasung S6 serilerinde kamera açılış hızı 0.7sn. Ayrıca kamerayı telefon kilitli konumda da tuş yardımı ile direk açabileceksiniz. Samsung’la anı kaçırmak mümkün değil! Bu hız sadece iphone’da değil diğer markalarda da henzü yok.

9. Televizyon Kumandası

Samsung Galaxy S6’ya entegre kızılötesi malzeme ile hiç bri 3.parti yazılıma ihtiyaç duymadan televizyonunuzu konrol edebilirsiniz. iPhone’larda ise mutlaka uygulama indirmeniz gerekiyor. Tv üreten bir firmadan beklenen bir hareket doğrusu. LG G3 üzerinde de mevcut.

galaxy-s6-tv-kumandasi

10. Kalp Atışınızı İzleyin

iPhone 6’da kalp atışı hızını ölçen uygulamalar var ama doğruluklarından kimse emin olamıyor. Fakat Galaxy S6 üzerinde bulunan darbe okuyan sensör ile kalp hızınızı monitörden takip edebilirsiniz.

galaxy-s6-kalp-atisi

Kaynak: BGR

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x