Gmail gizli mod mobil cihazlara geldi

Gmail gizlilik için ürettiği çözüm “Gizli Mod” (Confidential Mod) Gsuite’den sonra bütün Gmail uygulaması kullanan hesaplar için aktif duruma geldi. Nisan ayında Gsuite müşterilerine gelen bu özellik Temmuz ayı itibariyle herkese için varsayılan oldu. Artık Gmail’in temel özelliklerinden olan birisi olan bu gizli mod, tam anlamıyla güvenli hissini vermiyor.

Belirli bir eposta için gizli modu aktif ettikten sonra e-postaya web arayüzünden girişi engelleyebilir veya SMS ile kilitleyebilirsiniz. Bu gizli e-postaları alıcı kopyalayamaz, yapıştıramaz, indiremez, yazdıramaz ve ekler devre dışı olarak gelir. Ayrıca gönderilen gizli maili son kullanma tarihi de ekleyebilirsiniz.

Ancak bu engellere rağmen gelen içerik ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz. Gizli mod yanlışlıkla epostanın farklı kişilere paylaşılmasını engelliyor.

Electronic Frontier Foundation (EFF) dijital gizlilik savunma grubu bu yeni mod hiç güvenli olmadığını söylüyor. Gizli mod uçtan uca şifrelemez ve Google iletilerin içeriğini halen okuyabilir durumda. Ayrıca devam eden mesajlaşmanın posta kutunuzdan kaybolmadığını da belirtiyorlar. Ayrıca SMS şifresi kullanıyorsanız alıcının telefon numarasını da girmeniz gerekecek. Bu durum Google’ın artık başka bir kişisel bilgiyi bir telefon numarasına bağladığı anlamına geliyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x