Göktürk-1 uydusu fırlatıldı 5 Aralık 2016

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51’de Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı. 

Uydunun fırlatılmasından tam 68 dakika sonra da uydudan ilk sinyal alınmaya başlandı.  Önceki 5 uydumuzdan sonra 6. uydumuz GÖKTÜRK-1 oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenen törende, fırlatma anı canlı takip edildi.

Türkiye’nin uzayda hangi uyduları var?

Toplamda 6 adet uyduya ulaştık. Bunlar arasında haberleş, gözlem ve istihbarat  uydularımız var. 

HABERLEŞME UYDULARI : TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B

GÖZLEM UYDULARI: GÖKTÜRK-2 ve RASAT

İSTİHBARAT: GÖKTÜRK-1

BİLSAT isimli bir gözlem uydumuzda görevini tamamlamış durumda. 

GÖKTÜRK 1 FIRLATILMA GÖRÜNTÜLERİ

GÖKTÜRK-1 UYDUSUNUN KABİLİYETLERİ

Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak. Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

Yakıtsız olarak yaklaşık bin 70 kilogram kütleye sahip GÖKTÜRK-1, yörüngede, yüksek çözünürlükte optik kamerasıyla güneş eş zamanlı görev yapacak.

Ömrü 7 yıl olması beklenen uydu, Türkiye’de tasarlanan ilk uydu olma özelliğini de taşıyor. 

Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. 

2019 Yılında GÖKTÜRK-3 uydusunun fırlatılması planlanıyor

Wiki – Göktürk-3, Aselsan ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) desteğiyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ana yükleniciliği altında geliştirilecek sentetik açıklıklı radar (SAR) yer gözlem uydusu olup, Millî Savunma Bakanlığı için geliştirilecektir

Proje, Türk ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için kara sularında ve hava alanı kısıtlamaları olmaksızın dünyanın her yerinden gece gündüz ve herhangi bir hava koşulunda yüksek çözünürlüklü görüntüler sunmak için tasarlanmaktadır. 8 Mayıs 2013’te Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TUSAŞ) ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında yapılan sözleşme sonrasında taraflar, uydu ve yer istasyonlarının yerli olarak tasarlanması üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı’nın ilanına göre, Göktürk-3’ün fırlatılması 2019 yılı sonunda planlanıyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x