Gönderilen Whatsapp Mesajlarınızı Silerek Geri Alabileceksiniz

Whatsapp nihayet gönderilen mesajların da silinmesine imkan tanıyor. 

Bundan böyle kullanıcılar hata veya silmek istediklerin mesajları silebilecekler. Whatsapp henüz açıklamadı ama beta sürüm iPhone Whatsapp uygulamasında ortaya çıktı. WhatsApp, iOS beta 2.17.1.869  sürümünde gelen özellik yakında Android telefonlarda da yer alacak. 

Resimlerde görüldüğü gibi İptal Et” İngilizce dilinde ise “Revoke Message” olarak gözükecek.

Whatsapp mesaj silme nasıl çalışıyor?

Böylece kullanıcılar Whatsapp üzerinden gönderdikleri mesajı silebilecekler.

 

Whatsapp ayrıca kullanıcı rozetleri hakkında da çalışmaya başlamış ve değişiklikler yapacak. Bu güncellemelerin hepsi 2017 yılının hemen başında herkese gönderilmiş olacak. 

Whatsapp hakkında

Whatsapp günümüzde bilgisayar uygulaması, web browser ve telefonlar aracılığı ile kullanılan ücretsiz iletişim uygulamasıdır.

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır. Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.

06 Nisan 2016 itibarıyla WhatsApp uygulamasının son sürümü Electronic Frontier Foundation‘ın karşılaştırma çalışmasında aranan 7 güvenilirlik özelliğinden sadece 1 tanesini içermediği tespit edilmiştir. İçerdiği puan kazandıran 6 ve kaybettiren 1 özellik sırasıyla şunlardır:

(+) iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları,
(+) yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması,
(+) iletilerin hizmet veren örgütten hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olmaması,
(+) kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayamamaları,
(+) şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olamamaları,
(+) güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olmaması,
(-) yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x