Google Adwords hesap ele geçirme faaliyetleri için önemli bir uyarı geçti

Uzun süredir devam eden Adwords kimlik avı faaliyetleri için Google bugün bildirim geçerek, bu durumu yaşayanların bildirmesini istedi.

Bir çok firmanın Adwords hesabı bu şekilde ele geçirilerek binlerce lira bütçeleri farklı sitelerde reklam olarak kullanıldı. Bu durumun yaşanması durumda bildirim adresi veren Google, aynı zamanda bu kötü duruma yakalanmamak için yapılması gerekenleri duyurdu.

İşte o duyuru

Türkiye’de Google reklamverenlerinin bir kimlik avı saldırısının hedefi olabileceğini bildiren raporlar aldık. Bu raporlara göre, Google Ads’den olduğunu iddia eden bir kişi reklamverenlerle iletişime geçerek Ads hesaplarına kupon eklemeyi teklif ediyor ve bu amaçla, ya hesabın kullanıcı adı ve şifresini ya da yönetici hesabı eklenmesini istiyor. Google ve çalışanlarının Ads Hesabınızın şifresini kesinlikle istemeyeceğini lütfen unutmayın. Hesabınızın kimlik avı saldırısına uğradığını düşünüyorsanız, hesap güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olabilmemiz için lütfen bu durumu Google’a hemen bildirin.

Ads hesabınızı daha iyi korumak için lütfen şunları göz önünde bulundurun:

2 Adımlı Doğrulama‘yı (2SV) etkinleştirme (bu işlemle girişiniz daha güvenli hale gelir) ve
hesap kurtarma seçeneklerinizi güncelleme (bu işlemle Google Hesabınız için daha güçlü koruma sağlanır).

Hesabınızı 2 Adımlı Doğrulama ile koruyun

2 Adımlı Doğrulama, Google Hesabınıza ek bir güvenlik katmanı sağlayarak hesabınızdaki kişisel bilgilerin çalınma olasılığını azaltır.
2 Adımlı Doğrulama kullanılarak şu şekilde giriş yapılır:

Şifrenizi girin – Google’da oturum açtığınız her defasında, normalde olduğu gibi kullanıcı adı ve şifrenizi girersiniz.
Telefonunuzdaki kodu girin – Ardından kısa mesaj, sesli arama veya mobil uygulamamız üzerinden size gönderilecek kodu girmeniz istenir.
Oturum açma işlemini basitleştirin – Oturum açma esnasında, kullanmakta olduğunuz bilgisayar için bir daha kod istenmemesini bize bildirebilirsiniz. Siz (veya başka biri) farklı bilgisayarlardan hesabınızda oturum açmayı denediğinizde kod sorulacağı için güvenliğiniz sağlanmaya devam eder.

Google tarafından geçilen uyarı bu şekilde. Google Adwords bu sene içinde isim değişikliğine gitmiştir ve artık Google Ads olarak anılacaktır.

Sizin de adwords hesabınız ele geçirildi veya deneme yapıldı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x