Google Allo Sohbet Uygulaması ve Snowden’in Uyarısı

Google Allo Akıllı Cevap Teknolojisi ve Snowden’in Uyarısı

Allo, Google tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması. 18 Mayıs 2016 tarihinde duyuruldu ve 21 Eylül 2016 tarihinde uygulaması hem Android hem de iOS cihazlar için sunuldu.

Allo “Akıllı Cevap” teknolojine sahip konuşmalarınızı kayıt eden ve hangi cevapları vebileceiğinizi hesaplayan bir anlık sohbet uygulaması. Allo bir kaç yanıt içerisinden en olası olan cevabı belirlemek için öğrenerek kendini geliştiriyor. Google yardımcı asistanı bulunan Allo’yu yükleyerek hemen (ingilizce) test edebilirsiniz.

Fısıltı ve mesaj ile beraber resim çizme ve gönderme modları da bulunuyor.

Dilerseniz incognito yani Gizli mod ile sohbet yapabilirsiniz. İsteğe bağlı uçtan uca şifreleme ile çalışıyorlar.

Google Allo Uygulamasını Kullanmayın / Edward Snowden!

Bu sözler dünya çapında ajanslarda yer aldı. Hem de uygulama yayınlandıktan 1 gün sonrasında.

ABDli bilgisayar uzmanı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden, Google’ın yeni sohbet uygulaması Allo’nun yazılımının çok tehlikeli olduğunu bir dizi Twit ile duyurdu.

Allo’nun görüşmeleri önce geçici bir süreyle kaydedeceğini sonrasında ise değişime gidilerek bu görüşmeleri süresiz olarak kaydetmeye başladığını belirten Snowden, uygulamanın kullanıcıların nasıl konuştuğunu ve söylenenlere nasıl cevap verdiklerini analiz ederek kendilerine yöneltilen sorulara verecekleri cevabı tahmin etmeye başladığını iddia ediyor.

Google bu şekilde mesajları kişiye özel reklam yayınlamak için kayıt ederken, elindeki bilgileri devletler istediğinde paylaşacağını belirtiyor. Whatsapp ve iMessage gibi uygulamalarda uçta uca şifreleme olduğu için mesajlar depolanmıyor.

Google açıklaması geldi ve sohbet geçmişinin kullanıcılar tarafından silinen kadar saklanılmaya devam ettiğini belirttiler. 

“Kullanıcılara Google Allo’daki verileri üzerinde şeffaflık ve kontrol sunmuş durumdayız. Bu konudaki yaklaşımımız çok net: Sohbet geçmişiniz sizin için, siz silene dek saklanır. Allo’da isterseniz tek tek mesajları, ya da tüm sohbetleri silebilirsiniz. Ayrıca, mesajların uçtan uca şifrelendiği ve mesajlarınızı otomatik olarak kendi cihazınızdan ve alıcının cihazından belirleyeceğiniz zamanda otomatik olarak silinmesini sağlamak üzere zamanlama ayarı yapabileceğiniz Size Özel Pencere (Incognito) modunda sohbet seçeneğini sunuyoruz.”

Snowden 1 gün içinde bunu nasıl çözdüğü ise kullanım koşullarında yazıyor olmalı, çünkü Google bu durumu yalanlamış gibi gözükmüyor. Peki Allo yüklenir mi? Kararı kullanıcılara bırakalım.

Google Allo Android uygulamasını indir

Google Allo iPhone uygulamasını indir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x