Google’dan Avrupa Medyasına Milyon Dolarlık Destek

Google, internet haberciliğine destek verme yolunda büyük bir adım atarak Avrupa medyasına 163 milyon dolarlık destek vereceğini açıkladı.

Google’ın girişimine İngiliz Financial Times ve Guardian gazeteleriyle İspanya’nın El Pais‘i ve Almanya’nın Die Zeit‘ı destek veriyor.

Ancak Google’ı eleştiren kimi medya grupları bu projeye katılmayacak.

Rupert Murdoch’un News Corp grubuna bağlı gazeteler ve Berlin merkezli Axel Springer grubu, projenin kurucu ortakları arasında yer almıyorlar.

Bununla birlikte Google, bu gruplara da kapılarının açık olduğunu bildirdi.

Google, 2013’te de Google Haber sayfasında gazetelerin manşetlerini ve haberlerden kısa bir alıntıyı yayımlama hakkı yüzünden anlaşmazlık yaşadığı Fransız medyasına benzer bir fon sağlamıştı.

O dönemde yorumcular, bu anlaşmanın başka ülkelerde de lisans ücreti isteyen gazetelerle benzer ortaklıkların yolunu açtığını belirtmişti.

Google’dan parasal yardım kabul eden gazetelerin şimdi okurlarını Google’ın faaliyetlerine ilişkin haberlerde çıkar çatışması yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına inandırmaları gerekiyor.

Google ayrıca Avrupa gazeteleriyle reklam, uygulamalar, dijital abonelik ve analitik veriler yoluyla gelirlerin artırılması konusunda ortak çalışmalar da yapacak.

Ayrıca Paris, Hamburg ve Londra’da görevli üç Google yetkilisi gazetecilere dijital eğitim verecek.

Google ayrıca insanların hangi tür haberleri okuduğu konusunda yapılacak araştırmalara fon sağlayacak.

Devamı: BBC TÜRKÇE

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Atak
Hakan Atak

Ülkemizde de büyük medya gruplarının küçük haber sitelerini ezmeye çalışmaları bir yana ayrıca diğer konularda faaliyet gösteren küçük ölçekli sitelerin ziyaretçilerini (oyun, blog, kadın, moda, yaşam vs ) almak için büyük çaba göstermeleri aramızdaki farkı anlatıyor. 

1
0
Would love your thoughts, please comment.x