Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli Elektrikli Spor Otomobil

Hacettepe Red Deers’in sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla Hacettepe Üniversitesinin üretimi olan yerli elektrikli spor otomobilin fotoğrafları yayınlandı.

Görünce şok olacağınız bir tasarıma sahip olan otomobilin ismi “EVT S1” olarka belirlenmiş. 0’dan 100 km’ye 7,5 saniyede ulaşıyor. Türk icadı elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kW saat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk. 141 beygir motor gücüne sahip EVT S1’in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıldı. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. İstanbul- Ankara arasını 18 liralık elektrik enerjisi ile alabiliyor.

evt s1 arama on arka

Hacettepe Red Deers’in “EVT S1” hakkında açıklamalarından satırbaşları.

EVT S1, tamamen elektronik sisteme sahip ve otomatik vitesli. Bataryalar zarar görmesin diye son hızı 180’e sınırlanan araç, 0’dan 100 km’ye 7,5 saniyede ulaşıyor. Türk icadı elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kW saat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk. 141 beygir motor gücüne sahip EVT S1’in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıldı. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. İstanbul- Ankara arasını 18 liralık elektrik enerjisi ile alabiliyor.

evt s1 elektrikli araba

Aracın parçalarının büyük kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretildi. EVT S1, Türkiye’ye Amerika’dan 150 bin dolara satılan elektrikli otomobil ile benzer özellikler taşıyor. Görücüye çıktıktan sonra seri üretim onay belgesi alarak seri üretimi bekleyecek otomobile yatırımcıların ilgisinin de yoğun olacağı düşünülüyor. Belge alındıktan sonra ilk etapta bin adet üretilip piyasaya sürülecek. Spor elektrikli arabanın, makam ve dört kapılı aile modelleri üzerinde çalışan mucit ekibin 1,5 ay içinde elektrikli otomobilin ikincisini tamamlamak için gizlilik içinde çalışıyor.

Bu mükemmel gözüken araç satışa sunulursa alıcısı çok olacak gibi gözüküyor. Üniversitemizi ve emeği geçenleri gönülden tebrik ederiz.

Arabanın bütün resimlerini görmek ve kaynağın devamını okumak için buradan devam edebilirsiniz.

 

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x