HiSilicon Kirin 980 Dünyanın İlk 7nm Mobil İşlemci Seti

Huawei, bu yılki IFA’da yüksek performanslı amiral gemisi işlemcisi tanıttı. Mate 20 telefon serisinde kullanılacak HiSilicon Kirin 980, TSMC tarafından üretilen dünyanın ilk 7nm tabanlı işlemcisi.

Selefi 10nm işlemci setlerine göre rekabet gücü çok daha yüksek ve çok daha fazla enerji tasarrufu vaat ediyor.

Kirin 980, 2x yüksek performanslı Cortex-A76 çekirdeği ve 2x “güç tasarruflu” Cortex-A76 ile 8 çekirdekli bir CPU tasarımı kullanıyor.

Bu iki güç verimli Cortex-A76 çekirdeğinin yüksek performanslı olanlardan daha düşük bir zamana sahip olduğunu ve tek bir kümelenme oluşturdukları için ARM’nin DynamIQ mimarisini kullandıklarını varsayıyoruz. Diğer set 4x düşük güç Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Dahası, Huawei, doğru çekimleri doğru görevlere atamak ve daha iyi bir verimlilik elde etmek için bir “Flex Çizelgeleme” teknolojisi geliştirdi. Saat hızları açıklanmadı, ancak Huawei önceki nesilden daha yüksek olduğunu söylüyor.

Grafik hızlandırması söz konusu olduğunda, SoC, Mayıs 2018’de, Kirin 970’teki bir önceki rakibi Mali-G72’ye kıyasla olağanüstü bir performans ve verimlilik artışı sağlayan bir Mali-G76 GPU kullanıyor. Basın açıklamasına göre, GPU daha iyi performans gösteriyor. Önceki nesilden %46 oranında güç ve %178 daha fazla güç tasarrufu sağlar.

huawei kirin 980

P20 ve P20 Pro’da bulunan Kirin 970 işlemcisinden % 37 daha iyi performans sağlar.

Qualcomm’un en iyi işlemcisi olan SnapCragon 845’e karşı nasıl olduğunu merak ediyorsunzudur.

Huawei, Kirin 980’in 10nm yongalarının% 20 daha iyi performans gösterdiğini ve özel olarak Snapdragon 845 adını belirtmeden %40 daha verimli olduğunu açıkladı.

Yonga seti aynı zamanda 2133MHz LPDDR4X belleğini destekleyen ve özel bir çift NPU çipine sahip ilk.

Veri işlem hacminde% 46 artış ve genel olarak daha iyi çoklu kamera desteği sağlar. Yeni HDR renk reprodüksiyon teknolojisi, görüntü ayrıntılarıyla kurcalamadan artifaktları ortadan kaldıran, çok geçişli gürültü azaltma gibi diğer şık özelliklere de sahip.

Kirin 980’in gerçek dünyada nasıl performans gösterdiğini görmek için hala çalışan bir cihaz üzerinde test edilmedi.

Huawei Mate 20 ve 20 Pro cep telefonlarını Ekim ayında piyasaya sürene kadar bu olmayacak.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x