IBM, Hibrit Bulut Ortamları İçin LinuxONE’ı Geliştiriyor

StrongLoop ve Cloudant’ın da içinde bulunduğu genişletilmiş ortam, iş dönüşümü sürecini hızlandırıyor. Yeni sistemler; hizmet sağlayıcılar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için veri yönetimi ve API araçları sağlıyor.

IBM (NYSE: IBM) yüksek performanslı Linux sistemlerinden oluşan LinuxONE ürün ailesi için yeni teknoloji özelliklerinin ve işbirliği olanaklarının duyurusunu gerçekleştirdi. Bu sistemsel geliştirmeler, büyük-küçük her ölçekte kuruluşun güçlü güvenlik seviyesiyle basit ve verimli bir biçimde buluta yönelik uygulamalar geliştirmesini, bu uygulamaları devreye almasını ve yönetmesini sağlayacak.

IBM LinuxONE, yeni geliştirmelerde müşterilere bulutta ihtiyaç duydukları tutarlılığı ve aradıkları tercihi sunuyor:

low_ibm-linuxone1

• Yeni Hibrit Bulut Yetenekleri – IBM, LinuxONE için Cloudant ve StrongLoop teknolojilerini optimize ediyor. Yeni özellikler, geliştiricilerin tercih ettikleri dili kullanarak sunucu tarafı için uygulamalar yazmasını sağlayan, Node.js üzerinde yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir ortam sunuyor.

Kurumsal düzeyde bir NoSQL veritabanı olan Cloudant, verileri mobil data için ortak JSON biçiminde depoluyor. Böylece kullanıcıların verileri öncelikle farklı bir dile dönüştürme zorunluluğu olmadan, sistemde yerel olarak depolanarak zaman kazanılması sağlanıyor..

• Ekosistem Büyümesi – IBM, LinuxONE için desteklenen yazılımları ve yetenekleri genişletiyor.  IBM LinuxONE yakın zamanda, Google tarafından geliştirilen Go programlama diliyle bağlantı oluşturdu. Basit, güvenilir ve verimli yazılımlar oluşturmak için tasarlan Go aynı zamanda geliştiricilerin bildikleri ve sevdikleri yazılım araçlarını LinuxONE ile sunulan hız, güvenlik ve ölçekleme özellikleriyle daha kolay bir araya getirmesini sağlıyor. IBM, yaz aylarında Go topluluğuna kod katkısı da yapmaya başlıyor.

OpenStack alanında yeni teknolojiler üzerinde işbirliği yapmaya yönelik, SUSE ile yapılan yeni çalışmalar sayesinde SUSE araçları, LinuxONE’da çalıştırılan özel, genel ve hibrit bulutların yönetilmesi için kullanılıyor.

• Daha Gelişmiş Sistemler – IBM, aynı zamanda hızı ve işlem gücünü artırmak için Emperor ve Rockhopper’ın da aralarında olduğu LinuxONE ailesinin yenilenmiş sürümlerinin duyurusunu yapacak.

Mart ayında IBM LinuxONE portföyü için IBM Open Platform (IOP) ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. IOP, analitik ve büyük veriye yönelik sektör standardında Apache tabanlı kapsamlı yetenekleri temsil ediyor. Apache Hadoop 2.7.1’in yanı sıra Apache Spark, Apache HBase desteklenen bileşenlerden yalnızca birkaçı… Açık kaynak topluluğuna yapılacak katkıların sürdürülmesi anlamında IBM, LinuxONE için Open Managed Runtime projesini (OMR) optimize etmiştti. Bu da kurumsal güç katarak, yeni dinamik komut dosyası oluşturma dilleri için sanal makine teknolojisine yapılan IBM inovasyonlarının hedefini yeniden belirliyor.

IBM z Systems ve LinuxONE Genel Müdürü Ross Mauri bu konuyla ilgili: “IBM, açık topluluktaki varlığını güçlendirerek LinuxONE ile geliştiricilere daha fazla seçenek ve esneklik sunuyor. Platformun genişletilmiş ortamı ve yeni hibrit bulut yetenekleri, müşterilerin ihtiyaç duyduğu güvenliği, verimliliği ve performansı vurgularken sevdikleri açık kaynağın esnekliğini ve olanaklarını sunuyor.” ifadelerini kullandı.thumbnail_logo

Platformu kullanan müşteriler, güçlü ve doğru zamanlı öngörü yeteneklerinden yararlanıyor. Kamu, iş ve resmi kurumlar için iklim ve hava durumu hizmetlerinde lider olan UK Met Office, gerçek zamanlı olarak kritik bilgileri her zamankinden daha hızlı sağlamak üzere öngörüler edinmek amacıyla analitiği çalıştırmak ve işlemleri gerçekleştirmek için LinuxONE’ı kullanıyor.

Met Office Teknoloji Direktörü Graham Mallin bununla ilgili: “Tam resmi çıkaran doğru verilere dayanan hizmetler sağlamak ve bunu mümkün olan en hızlı şekilde yapmak bizim için çok önemli. LinuxONE, kuruluşumuzun iklim ve hava durumu verilerine dayalı olarak müşterilere hizmetlerimizi sunmamızı sağladı ve bugünkü duyuru bu hayat kurtaran çalışmayla birlikte daha da ileri gitmemize olanak tanıyacak.” açıklamasını yaptı.

Geçen yılki duyurunun ardından Canonical, LinuxONE müşterilerine Ubuntu Linux dağıtımını ve bulut aracı setlerini (Juju, MAAS, Landscape) sunuyor. Var olan SUSE ve Red Hat dağıtımlarına Ubuntu’nun da eklenmesiyle kuruluşların artık LinuxONE sistemini edinmek için üçüncü bir seçeneği bulunuyor.

Ağustos 2015’te tanıtılan LinuxONE, Apache Spark, Node.js, MongoDB, MariaDB, PostgreSQL, Chef ve Docker da dahil olmak üzere bağımsız yazılım satıcısı (ISV) araçları ve bilinen açık kaynak araçları için etkinleştirilmiştir. Yeni LinuxONE sistemlerinin mevcut durumda Mart ayında piyasaya çıkarılması planlanmıştır. IBM LinuxONE Sistemleri Portföyü ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.ibm.com/linuxone adresini ziyaret edebilir, @IBMLinuxONE ve #LinuxONE etiketini kullanarak Twitter’daki sohbete katılabilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x