Ana Sayfa / Haberler / iOS 11 Eski 32 Bit iPhone ve iPad Uygulamalarını Çalıştırmayacak

iOS 11 Eski 32 Bit iPhone ve iPad Uygulamalarını Çalıştırmayacak

iOS 11'e hemen geçmek istemeyebilirsiniz. Çünkü Apple, iOS 11 eski 32 Bit uygulamaları çalıştırmayacak şekilde ayarladı.

Bu durum son 2 yıl için güncelleme almamış uygulamaları hedefliyor. Bir çok uygulama geliştiricileri tarafından terk edilse de bir çok kullanıcı bu uygulamaları kullanıyor.

Sebebi ise iOS 11'in 64 Bit uygulamaları çalıştırmasının sonucudur. Bu numaralar, bir işlemcinin aynı anda ne kadar veriyi işleyebileceği gösterir. Apple'ın daha kararlı bir sürüm sunmak için bu yola girmesi mantıklı gözüküyor.  Ama ne kadar mantıklı?

Apple, App Store'un Haziran 2015'ten bu yana 64 bitlik desteği olmayan güncellemeleri reddettiğini açıkladı. Öyle bile olsa, bu geçiş, işletim sistemlerinin eski yazılımları daha uzun süre desteklemesi genel bir eğilim düşürüyor.

Ne Yapmalı?

2 yıl içinde teknoloji ne kadar hızlı gelişirse gelişsin uygulamaları engellemek doğru gözükmüyor. Mesela Microsoft sık kullanılan bir çok eski programı çalıştıracak şekilde güncelleniyor.

İyi bir nokta ise iOS 11 yüklemeden önce hangi uygulamaların çalışmayacağını gösteriyor.

iPhone ve iPad sahipleri, aygıtlarının Ayarlar menüsüne girerek, uygulamanın Hakkında düğmesini tıklayıp Uygulamalar alt başlığına tıklayarak, çalışmayacak uygulamaları görebilirler.

iOS 11'e geçme zorunluluğunuz yok ama sistem iyileştirmeleri için yeni cihazlarda güncellemeler gerekli.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gtx-1170

GeForce GTX 1170 Benchmark Sonuçlarına Göre GTX 1080 Ti’den Daha Hızlı

NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti, en son gelen sızıntı testlerine göre GeForce GTX 1170‘ye geçiliyor. …

Galaxy Note 9’un 4000 mAh bataryası kesinleşti

Brezilya Ulusal Telekomünikasyon Ajansı’ndan sızdırılmış bir belgede Galaxy Note 9’un 4000mAh’lık pilini doğruladı. Sertifika dökümanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir