iOS 9 Açıklandı Akıllı Siri Yeni Haritalar ve Çoklu Ekran Desteği Geldi

Apple yeni Mac OS X işletim sistemini ve iOS 9 hakkında merakla beklenen yeni gelişmeleri açıkladı. İşte yeni geliştirmeler ve yenilikler neler “iOS 9 Açıklandı Akıllı Siri ve Çoklu Ekran Desteği Geldi” yazımızda.

ios-9-destekledigi-cihazlar
İOS 9’UN DESTEKLEDİĞİ CİHAZLAR; IPAD 2, IPAD 3, IPAD 4, IPAD AIR, IPAD MINI, IPHONE 4, IPHONE 5, IPHONE 6 IPOD TOCUH 5. JENERASYON

iO9 önümüzdeki ay beta olarak sunulacak.

Yeni Siri’de Neler Var?

ios 9 yenilikleri (9)

Apple’ın yeni sirisi daha akıllı işlevsellik katılarak yoluna devam ediyor. Sadece sizi menülere yönlendirmekle kalmayıp arama sonuçlarını da artık kendi ekranından gösterecek. Yeni Siri daha çok Google Now yolunda gitmeye başlamış diyebiliriz. Yeni siri arabanıza veya saatinize Bluettoth teknolojisi ile bağlanarak eş zamanlı kullanılabilecek.

ios 9 yenilikleri (10)

Dijital asistan e-postalarınızı ve notlarınıza daha hakim olacak. Gideceğiniz toplantı için yolunuzda trafik varsa sizi uyaracak. İstanbul’da yaşayanlar bu uyarı sistemini kapatmanın yollarına bakacak gibi gözüküyor. Çünkü trafik hiç bitmez.

Çok Ekran / Multitasking

ios 9 yenilikleri (7)

Bu tabir ile bazı sorunlarımız olduğu ortada. Bazı telefonların multitasking ile nasıl çalıştığı test ediliyor. Aynı anda 5 güçlü oyun açılıyor ve oyunlar sırayla test edilip telefonda kasma yapıp yapmadığı test ediliyor. Bu konuda anlatmak istediğimiz Samsung telefonlarla beraber öğrendiğimiz sanırım Note 2 serisi ile beraber gelen aynı ekranda iki uygulama çalıştırabilmek.

iOS yazılımı büyük başarılara imza atarken çoklu ekran görevleri yapamadığı için bu şekilde hızlı olduğunu savunnanlar oluyordu. Apple şimdi bu özelliği iOS 9 ile getirdi. Fakat sadece iPad’lere… iPhone 6 kullanıcıları bile bu çoklu ekran zevkini yaşayamayacak.

ios 9 yenilikleri (6)

Bununla da kalmıyor bu çoklu ekran olayının geliştirilmiş versiyonu sadece iPad Air 2 gibi güçlü iPadler üzerinde çalışacak. Her yeni iOS güncellemesinde biraz daha yavaşlayan eski iPadlerde çalışması zaten mucize olurdu.

iOS yetenek kazanmaya başladıkça işlemci ve RAM yükseltmesini yapmaya başlayacaktır. Bu şekilde donanım yükselişi özellikle gelişmekte olan 3. dünya ülkelerinde iPad /iPhone sahibi olmayı oldukça zorlaştıracaktır.

Yeni Haritalar

Apple toplu taşıma araçları ile ilgili desteğini arttırabilmek için yeni haritaları sundu. Duraklar arası yürüyüş mesafeleri ve yönleri, otobüsler, feribotlar ve metro istasyonları yeni Apple haritalarda mevcut olacak. Nerede olursanız olun etrafınızdaki yerleri tek dokunuşlar görebileceksiniz. Ayrıca bu etraftaki mekanlar Apple Pay destekliyorsa bir logo ile ifade edilecek.

ios 9 yenilikleri (3)

Bu destek Londra, Toronto, Mexico City, Çin şehirleri ve ABD’de başlayacak.

Klavye Yetenekleri Geliştirilmiş

Apple QuickType güncellenmiş kalvye ile kes / kopyala / yuapıştır yetenekleri arttırılmış. Bir trackpad yani laptoplardaki tocuhpad gibi bir alan ile iki parmağınızla işlem yapabileceksiniz.

ios 9 yenilikleri (5)

Daha bir çok faydalı özellik geliştirilmiş fakat detaylı açıklama daha sonra eklenecektir.

Apple Haberler (Apple News)

ios 9 yenilikleri (4)

iOS 9 ile Apple, haber işine el atıyor. Google News gibi bir uygulama olacak bu Apple Haberler ile güncel haberleri takip edebileceksiniz. Bu uygulamada öncelikle ABD, Britanya ve Avustralya’da sunulacak.

Notlar

ios 9 yenilikleri (2)

Yenilenmiş notlar uygulaması ile artık kullanışlı yeni klavye ile biçimlendirme seçenekleri zenginleştirilmiş. Notlarınız iCloud üzerinden Mac ile senkronize edilecek. Ve notları ayrıca paylaş özelliği de gelmiş bulunuyor.

Arabalar için iOS 9 (Car Play)

ios 9 yenilikleri (8)

Appple’in araba arayüzü telefon cebinizdeyken bile uyumlu araçları tespit edebilece şekilde tasarlandı. Artık otomobil üreticileri daha büyük ve daha kaliteli ekran sunabilecekler.

Çeşitli Bilgiler

iOS 9 kurabilmek için 4.6GB boş alanınızın olması gerekiyor. Otomatik güncelleme ile gelecek olan yazılım ise 1.3GB.

iCloud hesabınız için iki adımlı koruma geliyor.

Hız konusunda önemli gelişmeler var. 1.6x performans artışı bekleniyor.

iOS 9 ile pil tüketiminin 3 saat ileriye doğru gitmesi bekleniyor. Bunu da güç tasarruf modu ekleyerek yapmışlar. Android cihazlarda her zaman olan bu özellik şimdi farklı bir şekilde pazarlanıyor. Onlar yapar Apple daha sonra yapar.

Bu güncellemelere önümüzdeki ay beta sürümde ulaşabileceksiniz.

Neredeyse bütün Apple Apple serileri bu iOS 9 güncellemesine sahip olacak.

Gsmarena

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x