iPhone 6 Plus Dokunmatik Sorunu Kimin Sorunu?

Apple iPhone 6 Plus kullanıcılarının oldukça sık yaşadığı bir sorun olan dokunmatik problemi baş ağrıtıyor. 150$’a kadar masraf çıkaran bu problem peki kimin yüzünden oluyor? Kullanıcı hatası mı yoksa Apple hatalı üretim yaptığının arkasında duracak mı?

Bu soruna yabancılar Touch Disease yani “dokunma illeti” diyorlar.

Peki bu sorun nasıl belli oluyor, sizin iPhone 6 Plus telefonda da bu sorun var mı?

Problem ekranın üst kısmında titreyen gri çubuklar olarak ortaya çıkıyor ve dokunmatik ekran çalışmıyor. Yani telefonunuz kullanılamayacak kadar kötü duruma geliyor.

Apple bu durumu kabul etti ama..

Apple bu problemi kabul etti ama sadece sebeplerini söyleyerek. Ürünün arkasında durmuyor ve garanti kapsamına sokmuyor. Telefon ekranına yapılan baskı ve telefonun bir kaç kez düşmesi ile bu sorunun ortaya çıkabileceği belirtiyor. Eğer iPhone 6 Plus ekranı kırık değilse sorunun çözümü içim 150$ gibi bir tamir masrafı talep ediliyor. Bu onarım programı kapsamında yapılan bir tamir ve 5 yıl geçerliliği var.

329 dolarlık olağan dışı durum garantisi ücretinden düşük ama bir çok iPhone 6 Plus kullanıcı dava açmaya hazırlanıyor. Apple davayı kaybederse bu tahsil edilen paraları geri vermek zorunda.

Telefon tamiri konusunda dünya çapında ünü olan iFixit‘in CEO’su Kyle Wiens, bu sorunu onaylayan servislerden. Sorunun dokunmatik IC bileşeninde bulunan lehimlerde temassızlık ile gerçekleştiği belirtiyor. Kyle Wiens ayrıca sorunun darbe kaynaklı olmadığını da belirtiyor.

Bakalım Apple bu konu karşısında kullanıcılarına nasıl bir yaklaşım gösterecek

Sizinde dokunmatik sorunu olan bir iPhone 6 Plus’ınız varsa servisinizin nasıl davrandığını yorumlayabilirsiniz. 

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x