iPhone Çökerten Mesaj (iPhone Unicode Açığı)

IOS işletim sisteminde iphone çökerten bir açık farkedildi. Belirli bir metni iMessage ile gönderdiğiniz de özellikle iPhone 6 çöküyor ve yeniden başlıyor.

Olayın gerçekleşebilmesi için telefon kilit ekranındayken bu mesajın alınması gerekiyor. Reddit üzerinden de tartışılan konu için “kendime gönderdim ve telefonum çöktü” ve “telefon yeniden açıldıkça tekrardan reset atıyor” gibi mesajlar var. Böyle bir hata iPhone kullanıcılarını oldukça mağdur edecek gibi gözüküyor. Çünkü haber bütün dünyaya yayılmış durumda.

Eğer iPhone sahibiyseniz yaramaz arkadaşlarınız veya düşmanlarınız telefonunuzun işini bitirebilir.

Gönderilen mesaj resmi;

iphone unicode acigi

Apple ise ilk açıklamada biz denedik ve sadece bir sefer oldu diyerek sıyrılmaya çalıştı ama daha sonra resmi bir açıklama yaparak durumun farkında olduklarını ve kısa zamanda bir güncelleme çıkaracaklarını belirttiler.

İşte Apple’in Unicode açığı ile ilgili açıklaması;

“Biz unicode karakterlere sahip belirli bir dizi nedeni ile bir iMessage sorunun farkındayız ve biz bir yazılım güncelleştirmesi ile düzeltme yapacağız.”

Güncelleme gelmeden internet üzerinde bazı çözümler sunulmuş fakat henüz tam başarıya ulaşmış değil. Elimize bilgi ulaştığında çözüm eklenecektir.

guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x