iphone pil somuren uygulamalar

iPhone Pil Ömrünü Sömüren 5 Uygulama

iPhone’un pil ömrünü sömüren bazı uygulamalar var ki gerçekten telefonun genel pil kullanım süresini düşürüyorlar.

Özellikle pil ömrü konusunda tasarrufa ihtiyacınız varsa bu uygulamaları elden geçirmeniz gerekiyor.  Ayrıca hangi uygulamaların bataryadan ne kadar enerji tükettiğini de Ayarlar > Pil menüsünden takip edebilirsiniz. Bu saydıklarımızın dışında olan uygulamalarda pilinizi gereksiz tüketiyor olabilir.

FACEBOOK

Şüphesiz akıllı telefonların en büyük pil katili bu uygulamadır. Aktif kullanımda  pili sömürürken bekleme konumunda bir katil olmasa da yine de güzel şarj tüketimi sağlar. Tavsiyem uygulamayı kullanmadığınız zaman arka plandan da mutlaka kaldırın. Arka planda kaldırmak için uğraşmak istemiyorum diyorsanız Ayarlar > Genel > Arka Plan Uygulamaları menüsünden kapatın.

Bunlara alternatif olarak sadece tarayıcı üzerinden de Facebook‘a ulaşabilirsiniz. Böylelikle uygulamanın şarj tüketim derdinden kurtulmuş olacaksınız.

GOOGLE CHROME

Bir iPhone kullanıcısı iseniz Safari‘yi terkettiğinizde büyük pil cezaları yersiniz. Apple kendi tarayıcısında güzel bir kodlama ile optimize sağlayabiliyor. Fakat Chrome ile aynı pil kullanım performansını alamayabilirsiniz. Burada küçük bir fark değil çok büyük bir farktan söz ediyoruz. Mutlaka Chrome uygulamasını kaldırın. Eğer Google hesaplarınız ve Chrome sizin için büyük önem teşkil ediyorsa Android işletim sistemli bir telefona geçmenizin zamanı gelmiş demektir.

TWITTER

Arka planda çalışırken pilinizi sömüren bir uygulama daha. Yeni Twitler için sürekli bir sorgulama atan uygulama pek hoş olmasa gerek. Bu uygulama için de tavsiyemiz arka planda açık tutmamanız. Yine arka planda kaldırmak için uğraşmak istemiyorum diyorsanız Ayarlar > Genel > Arka Plan Uygulamaları menüsünden kapatın.

GOOGLE HARİTALAR

3. taraflar tarafından kullanılabilen bu uygulama sizin şarjını tüketiyor. Tabi siz bu haritayı kullandığınızda da 3. taraf olup başkalarından veri alıyorsunuz. Ücretsiz yemek hiç bir restoranda yok maalesef.

SKYPE

Yine kullanımda ve arka planda çalışırken pilinizi güzelce tüketen bir uygulama. Alternatif olarak arka planda çalıştırmayabilir veya arka plan ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Alternatif olarak iMessage ve Facetime gibi uygulamaları kullanmak için ailenizi ya da arkadaşlarınızı ikna edebilirsiniz.

Sonuç olarak iPhone üzerinde daha iyi pil ömrü için

Stok uygulamaları tercih edin, yani sadece telefonla beraber gelen uygulamalar (Reklam uygulamaları değil)

Sosyal medya uygulamaları her zaman pil tüketecektir

Arka plan yenileme ayarını mutlaka değiştirin

Uygulamalarınızdan hangileri daha çok pil tüketiyor mutlaka kontrol edin (Ayarlar – Pil )

 

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.