İthal Teknoloji Ürünlerine Fazladan Vergi Geliyor

Yerli bir marka bu sene iki model telefon piyasaya sürdükten sonra bakanlığa başvurarak yurt dışından ithal edilen telefonlarla baş edemediklerini ve bu ithal ürünlere fazladan vergi ve indirim kotası konulmasını istemişti.
Bugünlerde ulusal medya da geçen haberlere göre bu başvuru kabul edildi. Gelecek düzenleme ile beraber akıllı telefon, tablet pc, televizyon ve laptop gibi ürünlere ekstradan vergi yüklenecek. Yerli üreticiler ise bu vergilendirmeden etkilenmeyecek.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci’nin açıklamaları ise aşağıdaki gibidir.

Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor
“İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız.” dedi. Uygulamanın yerli üreticinin pazar payını arttırması hedefleniyor.
Anti-damping vergisi konurken içeride vatandaşımızın tüketimde aşırı fiyatlara maruz kalmasını istemiyoruz, ters etki haksız rekabet şeklinde bir durum oluşturmadan bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Konu ile ilgili Donanımhaber editörleri “Mobilite” programında konuyu tartıştılar.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
aaa

Venus 5.5,Snapdragon 400,1 GB Ram, 849 TL
Motorola Moto G,Snapdragon 400,1 Gb Ram,630 TL

Venus 5.0 1.2 Ghz,Snapdragon 200,1 Gb Ram,Android 4.3 649 TL
Asus Zenfone 4 1 Gb Ram,İntel Z2520 1.2 Ghz,Android 4.4 Kitkat 430 TL

🙂

İlyas

Muz cumhuriyetine çevirdiler ülkeyi yerli üretim olarak vestel logo yu mu yapıyormuş neden bunun cefasını vatandaş çeksin? Aynı segmentte kalitede daha ucuz telefon çıkardınızda da almadık mı yazık bu insanlar sokaktan para toplamıyor.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x