İyi Telefon Nasıl Seçilir Rehberi

İyi telefon nedir, kavun mudur koklayasınız?

Son araştırmalara göre telefon satın alan insanların üçte biri telefon alırken araştırma yapmıyor. Kantar firmasının araştırması. Kulaktan dolma bilgilerle ya da arkadaşının işine yarayan telefonları satın alıyorlar.

Peki telefon almaya nasıl karar verilir ve satın alma sürecinde neler işler. Mükemmel bir telefon olarak lanse edilen telefonlarla dolu mağazalar. Peki her telefon size uygun mu?

Karşınızda “telefon alırken nelere dikkat etmelisiniz” rehberi.

Tasarım

galaxy-s6-edge-iphone-6-hizi

iPhone her zaman kullanıcılarını tasarımı ile kazanmıştır diyebiliriz. Özellikle ülkemizde iPhone’a verilen değeri herkes biliyor. HTC ise One seri ile beraber Android telefonlarda farklı bir çizgiye ulaştı. Ve bu sene başında tanıtılan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge tasarımda zirve yaptı. Fakat güzel tasarımlar her zaman yeterli olmayabilir. Mesela çıkarılabilir batarya ve harici hafıza eklenemeyebiliyor.

Ekran boyutu

note 4 ekran

Bazı telefon kullanıcıları daha büyük telefonun daha iyi olduğunu düşünür. Fakat yeni çıkan amiral gemilere Phablet kategorisindeki telefonları baltalamaya başladı. Phablet kategorisi 5.1 inç ile başlar ve 7 inç’e kadar gider. Fakat son çıkan amiral gemisi telefon Galaxy S6 5.1 inç. Muhtemelen Phablet kategorisi yeniden değerlendirilmeli. Phablet konusunda 5.7 inç ekrana sahip Note 4 şu an için en iyi Phablet telefon. Ekran boyutları diğer telefonlar içinde büyüdükçe Noıte serisinin sadece fazladan bir S-PEN kalemi kalıyor.

Ekran büyüklüğünde bakmanız gereken en önemli husus, beğendiğiniz telefonu tek elinizle kullanıp kullanamadığınız.

İşlemci gücü

snapdragon-810

Gerçektende cebimizde taşıdığımız teknoloji harikası cihazların bütün işlemci gücünden faydalanıyor muyuz? Bir çok kullanıcı bu üstün işlemcilere ihtiyaç duymuyor ve farkına varmıyor. Artık telefonlarda 3GB RAM standart olarak geliyor. Çok yüksek işlemci gücüne ihtiyacınız olmayabilir. Orta güçte bir işlemci telefonu çok ısıtmaz ve aşırı pil tüketmez. Tabi kimileri de güce sahip olmak ister 🙂

Kamera

phonecam1

Telefon seçerken dikkat etmeniz geereken en önemli noktalardan birisi de kamerasıdır. Yanınızda her zaman iyi bir fotoğraf makinesi taşımak isteyebilirsiniz. Megapiksel şavaşı artık ek çekim özellikleri, diyafram ve optik sabitleyici var mı yok mu olayına dönmeye başladı. Nokia 1020 düşük hız ama süper bir kamerası olan telefon. Ayrıca LG, Sony ve Samsung markaları son amiral gemilerinde çok şaşırtıcı kamera deneyimleri dunmaya başladılar. HTC Desire EYE modelinde ön kamerada 13MP selfie kamerası bulunuyor. Standart olarak firmalar genelde 5MP kullanır.

Bağlantı

apple-4g-lte

Bu günlerde ulusal basını da çok meşgul eden bir konu bu bağlantı. Biliyorsunuz 4G ihalesi iptal edilebilir. Şimdilik bir kaç ay ileriye atıldı. Seçimlerden sonra akıbeti belli olacak. Seçeceğiniz telefonu LTE yani 4G desteği var mı, hangi kalitede 4G hizmeti sunacak araştırmak isteyebilirsiniz. 3G bana yeter diyorsanız o ayrı. Her telefonda bulunuyor. Uzun ömürlü bir telefon alacaksanız 4G bağlantıyı es geçmemenizi öneririm. Evinizdeki o hızlı internetlerin yerini mobil internetlerin alması yakındır. Ayrıca telefonlarda NFC ve Bluetooth gibi kablosuz bağlantı özellikleri de vardır. Bunlarda dosya ve görüntü aktarımı yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı belirleyin ya da ihtiyaç yaratabilir misiniz bu konuda önemli.

Dayanıklılık

replace-cracked-screen-your-samsung-galaxy-s-iii.w654

Dayanıklılık konusunda Sony sertifikalı işler çıkartarak su ve toz geçirmez Xperia modelleri üretiyor. Aynı şekilde Smasung Active serisi adında çok dayanıklı telefonlar üretiyor. Tabi ayrıca ekran koruyucu ve kılıflarda koruma sağlayabilir. Fakat henüz su ve toz geçirmez kılıflar üretilmedi.

Depolama

phone memory

Kimi kullanıcılar telefon hafızalarını hiç dolduramazken kimileri de hafıza yetersizliğinden çok şikayet eder. Sizi telefon kullanma alışkanlarıklarınız nelerdir ve gelecekte nelere ihityacınız olacak iyi analiz etmelisiniz. Genel olarak kamera kullanımı yani video çekimi, oyun, fotoğraf, film ve tv alışkanlıklarınız hafıza etkiler. Bu konuda köşeye sıkışırsanız bulut depolama ile ekstradan hafıza kazanabilirsiniz. Sadece sürekli internete ihtiyacınız olacak.

Ekstra özellikler

iphone-5s-fingerprint-scanner-b-110913

Akıllı telefonunuzda parmak izi sensörü, IR kızıl ötesi veya kalp atışı izlemek gibi ihtiyaçlarınız olacak mı bunları da iyice tartmalısınız. Ön kısımda yüksek kalitede ses ileten hoparlör de isteyebilrisiniz.

Hepsini toplarsak

sonuc

Muhtemelen nasıl bir telefon istiyorsunuz aklınızda bir şeyler oluştu. Fakat bu işe bir kere bulaştıysanız işinizin çok zor olduğunu göreceksiniz.

Hangi telefonu seçeceğinize kara veremediniz mi? Bizimle paylaşın.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x