Kryptowire 72 Saatte Bir Çin’e Veri Gönderen Android Açığı Buldu

Güvenlik araştırmacıları, Android telefonların tüm kişisel bilgilerin neredeyse tamamını Çin merkezli sunuculara gönderen bir arka kapı buldu.

Shanghai Adups Technology isimli firmanın bir yazılımı ile oluşan bu açığın, ABD dahil Dünya üzerinde 700 milyondan fazla Android telefonda bulunduğu söyleniyor. Adups, ürün yazılımının şirketlere müşteri desteği sağlamak için veri sağladığını ancak Kryptowire tarafından yapılan bir analizin, yazılımın tüm metin mesajları, kişi listeleri, arama geçmişini tam telefon numaralarıyla beraber mobil kimlik ve mobil istasyon bilgilerini de topladığı açığa çıktı.

Android sistemde devre dışı bırakılamayan dosyalar yine Şangay’lı firmanın ismini taşıyor.

com.adups.fota.sysoper
com.adups.fota

Diğer önemli bilgiler ise aşağıdaki sunuculara gönderiliyor.

bigdata.adups.com (birincil)
bigdata.adsunflower.com
bigdata.adfuture.cn
bigdata.advmob.cn

Bu haber bizim için tehlike olduğunu haber vermiyor ama telefonlarımıza farklı bir amaçlar yüklediğimiz yazılımların farklı davranışlar sergileyebildiğini anlatıyor.  

Kryptowire Nedir

Kryptowire, İleri Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA) ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen bir güvenlik ajansı. Kryptowire, mobil uygulama güvenlik analiz araçları, korsanlıkla mücadele teknolojileri, mobil uygulama pazarı güvenlik analitik bilgiler sağlar. Kryptowire 2011 yılında kuruldu. http://www.kryptowire.com/

Diğer kaynaklar:

prnewswire

consumerist

daily mail uk

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x